Denník N

Silvia Hroncová: Vláda sa inšpiruje orbánovským Maďarskom a to je desivé

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Občania cez výzvu na odstúpenie ministerky kultúry vyjadrili svoj postoj k tomu, kam sa začína uberať táto krajina, vraví bývalá ministerka kultúry.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenská vláda napáda určité skupiny obyvateľstva podobným spôsobom, ako to robí v posledných rokoch Orbánova vláda v Maďarsku, vraví Silvia Hroncová, ktorá zastávala post ministerky kultúry v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako hodnotí výzvu za odstúpenie ministerky kultúry;
  • ako môže vláda zmeniť kultúrne fondy a RTVS;
  • ako môžu kultúrne vojny ovplyvniť slovenskú politiku;
  • čo by malo Slovensko zmeniť v oblasti podpory menšinovej kultúry.

Patríte medzi signatárov výzvy za odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej, ktorú podpísalo skoro 190-tisíc ľudí. Nedali ste ministerke ani prvých sto dní, aby vás prípadne mohla presvedčiť. Prečo si ich nezaslúžila?

Každý minister má právo na sto dní, s tým súhlasím. Ale na druhej strane, keď hneď od svojho nástupu robí kroky, ktoré signalizujú, že môže byť mocensky ovplyvnený chod inštitúcií, a zároveň svojimi verejnými vyhláseniami rozdeľuje spoločnosť, napáda mnohé komunity vrátane LGBTI+, je dôležité sa nahlas ozvať. Preto vznikla Výzva na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.

Spúšťacím impulzom bolo odstúpenie riaditeľa Kunsthalle Bratislava a zverejnenie zámeru zlúčiť túto inštitúciu so Slovenskou národnou galériou. Ministerstvo kultúry pritom po dlhých rokoch diskusií odbornej obce a v súlade s riešeniami západných krajín pre prezentáciu súčasného umenia založilo Kunsthalle v roku 2020 za ministerky Ľubice Laššákovej, dnes poslankyne Hlasu.

Okrem toho mnohé rozhodnutia ministerky Šimkovičovej a avizované zmeny nie sú v súlade so Stratégiou kultúry a kreatívneho priemyslu 2030, ktorú schválila predchádzajúca vláda. Ministerka prichádza s návrhmi, ktoré signalizujú, že jej prioritou je mocenské posilnenie ministerstva v kultúrnych inštitúciách, nielen v štátnych, ale aj na samosprávnej úrovni.

To sú vážne témy, o ktorých treba nahlas hovoriť. Pani ministerka nekomunikuje s odbornou a kultúrnou obcou. Návrhy ministerstva neprechádzajú odbornou diskusiou ani štandardným legislatívnym procesom. Preto je prirodzené, že kultúrna obec, ktorá je veľmi citlivá na hrozbu mocenského ovládnutia kultúry, zareagovala.

Očakávali ste, že vaša výzva môže mať až takú veľkú odozvu?

Neočakávali, samých nás to prekvapilo a uvedomujeme si, že to je nielen odozva od kultúrnej obce, ale z celého Slovenska, aj od ľudí mimo kultúrnej sféry. Z vysokého počtu podpisov sa dá odčítať, že otvorená výzva má aj širší dosah a ľudia cez túto občiansku iniciatívu vyjadrujú aj postoj k súčasnej politickej situácii, k tomu, kam sa začína uberať táto krajina.

Ministerka kritizovala, že podpisy pod výzvou neboli overené a vyskytovali sa tam aj falošné mená, čo sa asi pri takýchto online akciách nedá úplne vylúčiť. Máte odhady, koľko zo skoro 190-tisíc podpisov môže byť takých, ktoré nie sú úplne v poriadku?

Petíciu sme ukončili a prebehla kontrola podpisov za asistencie odborných spolupracovníkov (v pondelok iniciátori petície po overení podpisov uviedli, že ju podpísalo vyše 188-tisíc ľudí – pozn. red.). Samozrejme, pri takom veľkom počte nie je vylúčené, že sa tam objavia aj mená, za ktorými nie sú konkrétne osoby, čo celkom dobre môže byť aj cielená provokácia. Napádanie legitimity podpisov zo strany ministerstva je účelovým spochybňovaním otvorenej výzvy. Pretože pri takom vysokom počte podpisov ide skutočne o signál výraznej nespokojnosti občanov s aktuálnym vedením ministerstva.

Myslíte si, že po tejto akcii môže byť prísť ešte vecná komunikácia s ministerstvom? Vyzerá to tak, že ministerka neplánuje odstúpiť. Nehrozí, že sa vzťahy dlhodobo pokazia?

Kultúrna obec by určite privítala, a aj ja by som bola rada, keby ministerka kultúry verejne komunikovala svoje plány, ako sa pripravujú a čo je ich cieľom, ale, žiaľ, z jej strany k tejto vecnej a odbornej komunikácii neprichádza. Myslím si, že aj to je príčinou týchto reakcií zo strany kultúrnej obce.

Foto N – Vladimír Šimíček

Vo výzve protestujete aj proti zlúčeniu kultúrnych fondov. Ministerstvo už vyhlásilo, že fondy nakoniec asi nezlúčia, len budú chcieť, aby ministerstvo malo väčšiu kontrolu nad prerozdeľovaním financií. Čo si o tom myslíte?

Je dôležité, aby ministerstvo verejne komunikovalo, čo konkrétne plánuje s fondmi. A čo znamená väčšia kontrola zo strany ministerstva. Či nejde o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Martina Šimkovičová

Rozhovory

Silvia Hroncová

Viktor Orbán

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie