Denník N

Takmer pätnásť rokov čakania na jednoduché slová: „Prepáčte, pán sudca Juraj Babjak“

Viera Petríková. Foto - TASR/František Iván
Viera Petríková. Foto – TASR/František Iván

Zamyslenie nad tým, aké rýchle a ľahké je vážne spochybniť česť sudcu (alebo kohokoľvek iného) a aká dlhá a komplikovaná je právna cesta k jednoduchému slovu „prepáčte“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je emeritná sudkyňa a hovorkyňa Za otvorenú justíciu (ZOJ)

Písal sa 26. september 2009, keď na Sliači malá skupina sudcov sformulovala Päť viet, ktorými vyjadrili svoj nesúhlas so snahou postihovať sudcov za verejne vyslovené kritické názory na vtedajšie pomery v justícii. Dokument podpísalo 116 aktívnych sudcov a v poradí prvým signatárom dokumentu bol sudca Juraj Babjak.

Bol 15. október 2009, keď v Bratislave na 41. schôdzi Národnej rady SR vtedajšia ministerka spravodlivosti SR za HZDS a podpredsedníčka Vlády SR Viera Petríková (predtým aj potom aktívna sudkyňa) v rámci bodu programu o jej odvolaní z funkcie ministerky spravodlivosti okrem iného uviedla:

„Iniciatíva Päť viet dala krídla sudcom, ktorí si neplnia svoje povinnosti. Je tam napríklad podpis dôchodcu Škorpila z Krajského súdu v Banskej Bystrici. Tento pán sudca dostal v roku 1999 jeden z najväčších prípadov podvodov na dani. Štát mal prísť podľa obžaloby o približne 150 miliónov korún. V tom čase to bolo a aj dnes to je obrovská suma peňazí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Najvyšší súd

Komentáre

Teraz najčítanejšie