Denník N

Analytik Slosiarik: Korčokovi by k víťazstvu pomohla mobilizácia aj dobrý výsledok Harabina

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik hovorí o stratégiách, ktoré by Ivanovi Korčokovi aj Petrovi Pellegrinimu mohli vyhrať voľby, ale aj o momentoch, ktoré by im mohli ublížiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V rozhovore s Martinom Slosiarikom sa dočítate:

  • či sú Ivan Korčok a Peter Pellegrini stopercentnými finalistami volieb;
  • ktorý súboj z minulosti najviac pripomína tieto prezidentské voľby;
  • akú kombináciu stratégií by mal Ivan Koročok využiť, aby zvíťazil;
  • ako môžu do volieb zasiahnuť Štefan Harabin, Andrej Danko a Igor Matovič.

Do prezidentských volieb zostávajú necelé dva mesiace. Podľa prieskumov k prvému kolu Peter Pellegrini vedie pomerne jasne pred Ivanom Korčokom. Je už podľa vás stopercentné, že sa do druhého kola dostanú Peter Pellegrini a Ivan Korčok? 

Ak obaja vo voľbách kandidovať budú, čo pravdepodobne áno, a ak sa nestane niečo, čo by jednému z nich vytvorilo bariéru kandidovať, tak som na sto percent presvedčený, že prezidentom bude jeden z nich.

Takže nejaká zhoda náhod, ktorá by dostala do druhého kola Štefana Harabina, je málo pravdepodobná?

Neviem si takú zhodu náhod dnes predstaviť, aj keď sa, samozrejme, hovorí, že nikdy nehovor nikdy. To by však muselo dôjsť k výraznému morálnemu spochybneniu niektorého z kandidátov. Neviem, koho by v tej dvojici kandidátov nahradil, ale neviem si to dnes ani predstaviť.

V roku 2004 sme si nevedeli predstaviť, že sa do druhého kola dostane Gašparovič s Mečiarom, a takisto to bola v podstate náhoda.

Áno, i keď dnes to vidím trochu inak. Ak si dobre pamätám ten rok, vtedy prepadol Eduard Kukan, ktorý zaostal len o niekoľko desatín percenta za Ivanom Gašparovičom. Ani prieskumy neukazovali, že je tam medzi druhým a tretím v poradí taký výrazný odstup.

Je to presne o tom, a aj vtedy to tak bolo, že ak je viac kandidátov z jednej časti politického spektra, vtedy to bol František Mikloško a Martin Bútora, tak sa ľudia asi aj pod vplyvom prieskumov verejnej mienky môžu v prvom kole rozhodnúť pre voľbu na základe nejakej hodnotovej alebo osobnej blízkosti k danému človeku a môže to mať takýto nezamýšľaný dôsledok.

Ale myslím, že dnes je ten rozdiel výrazne väčší a Peter Pellegrini – a to je veľmi dôležité – má dnes podporu najsilnejšej politickej strany Smer a aj vlastnej strany Hlas. To je veľká časť preferenčného koláča, z ktorého dnes môže čerpať. Je tam istý potenciál aj pre Štefana Harabina, ale ten je limitovaný práve Petrom Pellegrinim.

Vidíte z dát, ktoré meriate, tendenciu Ivana Korčoka postupne dobiehať predsedu Hlasu?

Určite áno. Vidieť to predovšetkým na hypotetickom druhom kole. Pokiaľ si dobre pamätám novembrové dáta, rozdiel bol 20 percentuálnych bodov, teda 60 k 40 percentám. Už koncom roka sa Korčok začal približovať. Robili sme vtedy prieskum, podľa ktorého bol rozdiel len 15 percentuálnych bodov, a v aktuálnom januárovom prieskume rozdiel klesol na 10 percentuálnych bodov.

Otázne je, či Ivan Korčok dokáže tento relatívne vysoký náskok Petra Pellegriniho ešte stiahnuť a či bude mať rezervu alebo stratégiu na to, aby dokázal v druhom kole zviesť rovnocenný súboj.

Tento trend by teda mohol pokračovať, len je otázne, či to stihne?

Áno. A treba povedať, že Ivanovi Korčokovi istým spôsobom nahráva aj posledné vyhlásenie Štefana Harabina, ktorý v jednom zo svojich posledných rozhovorov povedal, že svojim voličom neodporučí voľbu Petra Pellegriniho v druhom kole a radšej im odporučí, aby zostali doma.

Harabin

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie