Denník N

Newsfilter: Vládnu amnestiu už môže zastaviť iba Ústavný súd

Ilustrácia – Hedviga Gutierrez
Ilustrácia – Hedviga Gutierrez

1. Trestné kódexy už môže zastaviť iba Ústavný súd. 2. Žilinka stále mlčí. 3. Harabinovi voliči môžu Pellegrinimu chýbať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová 

1. Trestné kódexy už môže zastaviť iba Ústavný súd

Už v stredu alebo vo štvrtok tohto týždňa chce vládna koalícia odhlasovať zrušenie špeciálnej prokuratúry a novelu trestných kódexov. Opozícia v pondelok predstavila svoj posledný pokus oddialiť prijatie zákonov. Skúsi to cez dve podania na Ústavný súd. V prvom prípade sa to zrejme nepodarí, ale v druhom to možné je.

Podanie 1

Mária Kolíková z SaS informovala, že spolu 49 poslancov zo všetkých opozičných strán, teda aj od Igora Matoviča, podalo takzvanú individuálnu ústavnú sťažnosť, že boli porušené ich práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných, na nerušený výkon verejnej funkcie, na férovú politickú súťaž a na slobodný a riadny výkon mandátu.

V skratke to znamená, že poslanci sa sťažujú na to, že im nebolo umožnené riadne diskutovať o trestných kódexoch, ktoré parlament prijíma v skrátenom legislatívnom konaní.

Sťažujú sa na samotné skrátené legislatívne konanie, na to, že diskusia bola obmedzená na určitý čas, a aj na to, že napríklad Zuzana Števulová z PS nemohla na ústavnoprávnom výbore klásť otázky, hoci jej to rokovací poriadok umožňuje.

Žiadajú, aby Ústavný súd zrušil všetky hlasovania parlamentu, ktoré schválili skrátenú diskusiu.

V odôvodnení Kolíková hovorila o tom, že to, čo prebieha v parlamente, nie je diskusia, že minister spravodlivosti Boris Susko a Tibor Gašpar vystúpili v rozprave v noci, keď tam väčšina poslancov nebola, lebo sa fyzicky nedá rokovať 24 hodín v kuse, a tak nemohli reagovať.

Hoci to Mária Kolíková prirovnáva k tomu, keď parlament protiústavne zbavil v roku 1996 poslanca Františka Gauliedera mandátu, sama tuší, že to nie je namieste.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Ústavný súd

Komentáre

Teraz najčítanejšie