Denník N

Chcel umrieť pod vlastným menom. Terorista, ktorého hľadali 49 rokov, odhalil svoju identitu

Hľadaný Satoši Kirišima v strede hore na modrom policajnom plagáte. Foto - TASR/AP
Hľadaný Satoši Kirišima v strede hore na modrom policajnom plagáte. Foto – TASR/AP

Hiroši Učida mal podľa svojich známych zmysel pre humor a miernu povahu. Keď na smrteľnej posteli prezradil, že chce zomrieť ako Satoši Kirišima, z vetchého umierajúceho muža sa vykľul jeden z najhľadanejších zločincov v Japonsku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Stalo sa to tento rok v januári vo Fudžisawe, meste ležiacom pri morskom zálive Sagami. Za jasného počasia odtiaľ vidíte až na posvätnú horu Fudži. Ešte bližšie, sotva päťdesiat kilometrov smerom na sever, leží Tokio.

Z hlavného mesta sem cez Jokohamu vedie nadzemná dráha, a keďže je Fudžisawa s Tokiom a Jokohamou výborne dopravne prepojená už od olympijských hier v roku 1964, niekedy sa o nej hovorí ako o jednej z tokijských nocľahární.

Teda o predmestí metropoly, kam mnohí z jeho obyvateľov chodia v podstate len prespávať, pretože pracujú v hlavnom meste a väčšina ich bdelého života sa odohráva práve tam, prípadne v dopravných prostriedkoch.

To však, samozrejme, neznamená, že by sa práca nedala nájsť priamo vo Fudžisawe, kde žije takmer pol milióna ľudí. Časť z nich pracuje napríklad v stavebnej firme, ktorá sídli v nemenovanej fudžisawskej obytnej štvrti.

A práve neďaleko jej budovy našiel v ten januárový deň šesťdesiatnik na prechádzke muža zhruba svojho veku, ako sedí na zemi blízko vchodu do firmy a prosí o pomoc. Mal krátke sivé vlasy, bol veľmi chudý, a keď sa k nemu jeho záchranca naklonil, aby mu pomohol vstať, ukázalo sa, že sa neudrží na nohách – taký bol zoslabnutý.

Namiesto odpovede na otázku, kde býva, ukázal na neďaleký ošúchaný dvojposchodový domček. Súvisle hovoriť nedokázal.

Pán na prechádzke privolal ďalšieho ochotného človeka, spolu vzali nemohúceho muža na ramená a odniesli ho pred dvere jeho bytu na druhom poschodí. Odomkli si kľúčom, ktorý mu našli vo vreckách, a privolali sanitku. Záchranári odviezli chorého do nemocnice v susednom meste Kamakura.

Tam vyšlo najavo, že pacient nemá žiadny doklad totožnosti, nieto ešte preukaz poistenca. Hospitalizovali ho preto pod menom, ktorým sa im predstavil: Hiroši Učida.

No niečo nemocnica predsa len overila. Muž, ktorý si hovorí Hiroši Učida, je smrteľne chorý – rakovina žalúdka v terminálnom štádiu. Zostáva mu zrejme iba pár dní života.

Strih.

Čože? Satoši Kirišima?!

Vo štvrtok 25. januára už ošetrujúci lekári videli, že ich pacient Učida je v kritickom stave.

Nemohli však tušiť, čo im v ten deň umierajúci prezradí. „Ak už prišiel koniec,“ povedal im, „chcem zomrieť ako Satoši Kirišima. Chcem umrieť pod svojím pravým menom.“

Satoši Kirišima! Zarazení zdravotníci neverili svojim ušiam. Keď sa spamätali zo šoku, okamžite volali na políciu.

Je to možné?! Naozaj v ich nemocnici leží

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Svet

Teraz najčítanejšie