Denník N

Reportér Boháč cestoval po Rusku: Je to smutná krajina, kde silnejší vyhráva

Vojtěch Boháč. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Vojtěch Boháč. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Rusku sú možno solidárni so svojimi vlastnými, ale keď vidia niekoho cudzieho, majú pocit, akoby ich otravoval, hovorí český novinár Vojtěch Boháč, ktorý študoval a cestoval po Rusku aj na Kryme. Na polostrove bol aj v čase, keď ho Rusko ilegálne anektovalo. Na Sibíri zas zistil, že Moskvu nepovažujú za svoje hlavné mesto a považujú ju za skorumpovanú.

„Ľudia tam dokážu byť mimoriadne necitliví. Keď sa napríklad niekto bije na ulici, inštinktom je nikomu nepomáhať a nestarať sa, aby ste si nenarobili problémy. Takí sme napokon boli ešte pred pár rokmi tak trochu aj my v Česku, ale s nárastom životnej úrovne a zvyšovaním vzájomnej dôvery sa to hádam trochu zmenilo,“ hovorí o Rusku.

Boháč v rozhovore opisuje aj:

  • prečo v ruskom meste Vladimír „len tak“ zbijú človeka na ulici;
  • ako vyzerali protiputinovské protesty a v čom sa líšili od ukrajinských demonštrácií;
  • ako vyzeralo nelegálne referendum na Kryme a ako sa na polostrove správali ruskí „zelení mužíčkovia“;
  • čo sa bude diať v Rusku po tom, čo skončí Putin.

Čo ste si mysleli o Rusku pred tým, ako ste ho navštívili prvýkrát?

Do Ruska som išiel prvýkrát v roku 2011, teda ešte pred anexiou Krymu. V tom čase som už prešiel prakticky celú západnú Európu a mal som chuť vyskúšať niečo nové. Z mojej generácie do Ruska nechodil prakticky nikto, a tak som mal všetky predsudky, ktoré si viete predstaviť. Od toho, že ide o veľkú krajinu, cez to, že sa tam pije veľa vodky, až po to, že je tam veľa medveďov.

Pozerali ste sa na Rusko skôr pozitívne či negatívne?

Popravde som nevedel, čo si myslieť. Bol som v prvom rade zvedavý. Pochádzam z Brna, kde o východe vládne predstava, že sú to obrovské pláne a nič iné. Potom som prišiel do Kyjiva a našiel som moderné a obrovské mesto. Odtiaľ som išiel do Moskvy, čo bolo ďalšie gigantické mesto. Vedel som, že Rusko nedokážem pochopiť „len“ z prečítaného textu – že mu môžem porozumieť, len keď si ho nejako budem vedieť vizualizovať.

Prvé mesto, v ktorom som sa usadil, bol Ťumeň na Sibíri. Už odtiaľ mám viacero šialených historiek: napríklad ma zaujalo, ako miestne dievčatá bojovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie