Denník N

Vo vojnách budú bojovať roboti zabijaci, hovorí analytik Visingr a vyberá päť kníh o tom, ako pochopiť novodobé vojny

Český vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. Foto: Archív LV
Český vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. Foto: Archív LV

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Máme indície, že už existujú zbrane, ktoré dokážu skutočne autonómne vykonať útok,“ vraví český vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. „Je to skutočne autonómna zbraň. Človek na ňu môže a nemusí dohliadať.“

To však neznamená, že robotické zbrane úplne nahradia ľudí. Dnes ide na bojovú misiu tucet pilotovaných bojových lietadiel, no o desať alebo dvadsať rokov odštartujú len dve pilotované lietadlá a okolo nich bude svorka dronov. Tie budú fungovať čiastočne autonómne, piloti im len zadajú úlohu, čo majú zničiť, vysvetľuje expert a vyberá päť kníh o tom, ako pochopiť novodobé vojny a vojny v budúcnosti.

Ako zmenia svet, zatiaľ nevieme. Isté však podľa Visingra je, že svet v roku 2030 bude vyzerať úplne inak ako ten, ktorý poznáme dnes.

Keď pred dvomi rokmi spustili Rusi totálnu vojnu proti Ukrajine, mnohých v Európe to prekvapilo, lebo nečakali, že ešte zažijeme vojnu v zákopoch. Prirovnávali ju k prvej svetovej. Je to podľa vás dobré prirovnanie?

Na začiatku to tak vôbec nepôsobilo. V niektorých fázach, ktoré boli viac statické a menej sa manévrovalo, to však skutočne pripomínalo zákopové boje prvej svetovej vojny, napríklad ruská ofenzíva v Donbase v lete 2022, ruské dobývanie Bachmutu, minuloročná ukrajinská protiofenzíva. Ale napríklad to, ako sa Ukrajincom na jeseň 2022 podarilo uspieť v Charkivskej oblasti, bol manévrový blitzkrieg ako z učebnice.

Mnohí si asi modernú vojnu predstavovali inak ako so sovietskymi zbraňami. O tomto je vlastne aj jedna z kníh, ktoré ste vybrali: Zbraně pozemních vojsk od Marka Baka. Je to prvý ucelený prehľad pozemnej výzbroje oboch strán konfliktu. Bako píše o najmodernejších bojových prostriedkoch východného aj západného arzenálu, ale aj o tých zastaraných, ktoré sú ešte zo sovietskych čias.

Presne preto som tú knihu vybral, na ilustráciu toho, aké ohromne pestré spektrum zbraní sa na Ukrajine používa. Sú tam skutočne supermoderné veci. Bako v knihe spomína aj tie, ktoré sa ešte nenasadili, ale počíta sa s tým, že sa tak stane. Potom sú tam tie úplne antikvárne zbrane, pričom niektoré siahajú až do 19. storočia. Ukazuje to, že vojna na Ukrajine je v mnohom stará a v mnohom nová.

O tom, že do hĺbky vybudovaná kvalitná obrana má obrovský význam a je ťažko prekonateľná, sa Rusi presvedčili na jar 2022 a Ukrajinci na jeseň 2023. To jednoducho platí rovnako ako to, že delostrelectvo je bohom vojny, spôsobuje nepriateľovi najviac strát a škôd. To sú staré veci.

Ale napríklad následky dronov, hlavne tých malých, či už prieskumných, alebo útočných, sú úplne nová vec. To, že drony majú význam, potvrdila už vojna o Náhorný Karabach v roku 2020. No masové nasadenie tých maličkých samovražedných dronov, ktoré sledujeme od minulého roku, je niečo úplne nové. Trúfam si povedať, že nikto nepredpovedal, že to bude v takomto neuveriteľnom meradle.

Na jar minulého roku som v nejakom rozhovore hovoril, že Ukrajina môže mať 100-tisíc samovražedných kvadrokoptér. To číslo nebolo z mojej hlavy, ale z prognóz odborníkov. Okamžite sa spustila kritika, že rozprávam nezmysly. Dnes sa už nikto nesmeje, pretože desaťtisícové, možno stotisícové počty majú obidve strany.

Samovražedné drony existujú už dlho, ale málokto si pred dvomi rokmi vôbec predstavoval, že by sa nasadzovali v tisícových počtoch.

Operátor dronu. Zdroj – ukrajinská armáda

Ako presne sa využívajú?

Drony sú jednoduché, lacné, dajú sa vyrábať v obrovských počtoch. Aj to číslo stotisíc kusov minulý rok na jar sa objavilo v súvislosti s reportážou z nejakej dielne na Ukrajine, kde partia asi siedmich Ukrajincov tieto drony montovala. Za deň ich zmontovali 70. Keď si to vynásobíte počtom dní v mesiaci a keď si uvedomíte, že takýchto malých dielní, ale aj veľkých tovární sú na Ukrajine aj v Rusku desiatky, tak pochopíte, prečo sa môžeme baviť o desaťtisícoch až stotisícoch kusov. Tento rok ich Ukrajinci chcú vyrobiť milión.

Nahrádzajú nimi presné delostrelectvo krátkeho dosahu a používajú sa na útok na akýkoľvek cieľ od jednotlivých vojakov po tanky. Keď to ide dobre, tak jeden z piatich dronov trafí cieľ. Aj keby to bol jeden z desiatich, neprekáža to, pretože drony stoja maximálne niekoľko tisíc dolárov, takže keď ich použijete desať, ale zničíte nimi tank za milióny dolárov, tak je to stále úspech.

Keď som sa nedávno rozprávala s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom, povedal mi, že je dôležité obrániť územie ešte pred tým, ako ho útočník obsadí, pretože je to jednoduchšie, ako získať späť územie, ktoré nepriateľ dobyl. Čo však na to potrebujete? 

V prvom rade musíte byť pripravení na vojnu, čo Ukrajinci boli. Preto sa Rusom od prvého dňa nedarilo, pretože Ukrajinci boli dobre pripravení na to, čo príde. Rusi sa pripravovali na niečo úplne iné. Rusi podľahli vlastnej propagande, že to bude skutočne trojdňový pochod na Kyjiv, pretože vo svojich predstavách útočili na Ukrajinu z roku 2014. Tá bola skutočne veľmi slabá, rozvrátená, ťažko skorumpovaná, jej armáda bola slabá, neefektívna. Keby vtedy Rusi spustili plnoformátovú inváziu, tak by asi uspeli.

Ale za tých osem rokov urobila Ukrajina obrovský pokrok. Jej armáda sa ohromne zmenila, čo sa týka personálu, výcviku, taktiky, výzbroje. Ukrajinci vybudovali ako v oblasti Kyjiva, tak aj v Donbase veľmi kvalitnú, do hĺbky členenú obranu, takže keď na nich Rusi narazili, okamžite ich to zastavilo a utrpeli veľké straty.

Ďalšia vec je, že vo vojne nie je len armáda, ale vojna je záležitosť celého štátu a národa. Keby za ukrajinskou armádou nestála celá spoločnosť pevne odhodlaná sa brániť, tak by úspešná obrana nebola možná. Zo strany Ukrajiny je to jednoducho celonárodné úsilie.

Je teda potrebné celú spoločnosť nejako „vycvičiť“. Z detstva si ešte pamätám, ako nás v škole vyháňali v plesnivých plynových maskách zoradiť sa na školský dvor. Dnes už netuším, čo by som v krízovej situácii robila. Mala by som sa to naučiť?

Áno, na nejakej úrovni to bude potrebné urobiť. Nehovorím, že by sa mala obnoviť branná výchova v štýle, v akom sa to robilo za boľševika, to by nebolo správne. Ale nejaká forma prípravy je nutná. Treba sa zamerať na to, aby ľudia vedeli, čo majú robiť v krízových situáciách. To nie je len príprava na vojnu, ale aj na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Izraelsko-palestínsky konflikt

Knihy

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Umelá inteligencia

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie