Denník N

Skočil toľko, že to 20 minút nevedeli zmerať. Beamonov výkon za 56 rokov prekonal len jeden človek

Keď sa po 20 minútach na tabuli konečne objavil jeho výkon, Beamon sa nijako neradoval, myslel si, že hodnota patrí guliarom alebo diskárom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Americký skokan do diaľky Bob Beamon sa vo štvrtok rozlúčil so zlatou medailou, ktorú získal na olympiáde 1968 v Mexico City.

Aukčná sieň v New Yorku ju vydražila za takmer pol milióna dolárov, meno kupca nezverejnili a 77-ročný Beamon bol spokojný, že dražba splnila svoj účel.

Okrem iného totiž pripomenula príbeh a výkon, ktorý aj po 56 rokoch patrí k najunikátnejším v športovej histórii.

Beamon finálovým olympijským skokom v Mexiku predbehol svoju dobu o niekoľko generácií a dodnes patrí k najlepším v dejinách.

Za 56 rokov bol prekonaný len raz a v súčasnosti aj skoky, ktoré zaostávajú za Beamonom o pol metra, stačia na príslušnosť k absolútnej svetovej špičke.

V športovom žargóne sa dokonca ustálil pojem beamonovský rekord (v angl. Beamonesque) na označenie prelomového výkonu, ktorý prekonáva hranice toho, čo bolo považované za možné.

V Mexiku zostali zaskočení aj rozhodcovia a rekordný pokus premeriavali dvadsať minút. Problém bol aj v tom, že na taký dlhý skok bolo „supermoderné“ meracie zariadenie prikrátke. Doslova.

Keď sa Beamon dozvedel hodnotu svojho skoku, emočne sa zrútil a v súťaži sa už na veľa nezmohol. Finále vyhral s priepastným náskokom 71 cm.

V nasledujúcom texte opisujeme, čo sa v Mexiku pred 56 rokmi stalo, ako je možné, že Beamon predbehol dobu o niekoľko desaťročí, a ako v živote naložil s povesťou rekordéra.

Výklus je pravidelný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Detstvo v gangu

Bob Beamon sa narodil a vyrástol v chudobnej štvrti New Yorku, kde nemal jednoduché detstvo. Mama zomrela na tuberkulózu ešte pred jeho prvými narodeninami, vychovával ho násilnícky otec, neskôr sa ho ujala stará mama.

Chaos a násilie ho priviedli do jedného z mnohých gangov, ktoré sa potulovali v uliciach Queensu, po jednej z bitiek v škole mu hrozilo väzenie. Pred odňatím slobody ho zachránil zhovievavý sudca a sľub starkej, že na neho dohliadne.

Od ďalších násilností a neusporiadaného života ho ochránil šport. Vynikal v atletike a basketbale, na strednej škole sa zameral na skoky a šprinty a prekonal niekoľko národných rekordov. Vďaka tomu dostal štipendium na Texaskej univerzite a v 22 rokoch si vypýtal miestenku na olympiádu do Mexika.

V rovnakom období sa ozval proti rasovej segregácii, univerzita ho za to suspendovala, no o účasť na hrách napokon neprišiel. V USA v ňom totiž videli ašpiranta na olympijské zlato.

Súťaž v Mexiku však Beamon začal s problémami a hrozilo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie