Denník N

Ako získať hlasovací preukaz a čo môžu v prezidentských voľbách spraviť ľudia žijúci v zahraničí (otázky a odpovede)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chcete voliť s hlasovacím preukazom, dobre si ho odložte. Ak ho stratíte, voliť sa vám už nepodarí, vydanie náhradného preukazu zákon neumožňuje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Svojho favorita na prezidenta môžete voliť aj mimo svojho trvalého bydliska – mestá a obce od stredy 7. februára spúšťajú vydávanie hlasovacích preukazov pre voličov, ktorí počas volieb nebudú voliť vo svojom volebnom okrsku.

Záujem Slovákov o hlasovacie preukazy vo voľbách je vysoký – v minuloročných parlamentných voľbách vydali obce 150 099 hlasovacích preukazov. V prípade prezidentských volieb v roku 2019, keď vyhrala súčasná hlava štátu Zuzana Čaputová, požiadalo v prvom kole o hlasovací preukaz 82 885 hlasovacích preukazov, v druhom kole vydali obce podľa štatistiky ministerstva vnútra 102 586 hlasovacích preukazov.

Denník N pripravil odpovede na najčastejšie otázky o vydávaní hlasovacích preukazov:

Chcem voliť v prezidentských voľbách, no na prvé kolo budem na dovolenke v Tatrách. Môžem odvoliť aj tam?

Áno. Budete potrebovať takzvaný hlasovací preukaz. Ten si vybavíte na mestskom či obecnom úrade, v obci, v ktorej máte trvalý pobyt. Bratislavčania a Košičania na úrade mestskej časti.

Ako si hlasovací preukaz vybavím?

Sú tri spôsoby. Ak ste v obci, kde máte trvalý pobyt, najjednoduchšie a najistejšie bude, ak pôjdete osobne na obecný úrad. Preukaz vám vystavia na počkanie.

Ak v obci, kde máte trvalý pobyt, nežijete a ani tam neplánujete ísť, najjednoduchší spôsob je požiadať o hlasovací preukaz e-mailom. Každá obec by mala na svojom webe zverejniť mailovú adresu, na ktorú sa tieto žiadosti majú posielať. Nájdete ju spravidla v záložke voľby.

Niektoré obce sa elektronickú žiadosť snažia voličom zjednodušiť tak, že namiesto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2024

Slovensko

Teraz najčítanejšie