Denník N

Čo všetko môžu Ukrajinci s dobre nabitými F-16? Experti vysvetľujú, ako ovplyvnia boje

F-16 holandského letectva. Foto - holandská armáda
F-16 holandského letectva. Foto – holandská armáda

Iba samotné Holandsko dodá Kyjivu 24 bojových stíhačiek F-16. „Už len z nich môžu zostaviť dve útočné letky,“ hovorí vojenský odborník Lukáš Visingr.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nie je to magická zbraň, ktorá môže Ukrajine automaticky vyhrať vojnu s Ruskom. No ak sa stíhačky F-16 použijú efektívne, môžu jej výrazne pomôcť na fronte, zmeniť dynamiku vojny a na nebi z ukrajinských pilotov urobiť rovnocenných súperov tých ruských, zhodujú sa vojenskí experti.

Jednou z krajín, ktorá Kyjivu tieto bojové lietadlá dodá, je Holandsko. V dohľadnom čase ich poskytne až 24, čo je o šesť viac, ako pôvodne sľúbila.

Zrušila totiž plánovaný kontrakt s jednou americkou firmou a radšej ich uvidí v nasadení na Ukrajine. „Vzdušná prevaha Ukrajiny je nevyhnutná na boj proti ruskej agresii,“ komentovala správu na sociálnej sieti X holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren.

Krvavé minimum 12 lietadiel

„Krvavé minimum lietadiel, ktoré sa oplatí nasadiť v boji, je aspoň jedna letka, teda 12,“ povedal Denníku N český vojenský analytik. Už len z holandskej dodávky tak ukrajinské ozbrojené sily budú môcť vyskladať hneď dve letky.

Prečo je práve číslo 12 také dôležité a ako môžu F-16 zmeniť pomer síl na bojovom poli, vysvetľujeme s pomocou vojenských expertov.

V prípade jednej letky sú spravidla dve tretiny strojov v prevádzke, kým tá tretia je v údržbe. „Funguje to tak, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie