Denník N

Ak sa chcete dozvedieť niečo o samote, staňte sa slávnymi. Známi spisovatelia v rozhovoroch nehovoria len o úspechoch

Každý z rozhovorov v knihe The Paris Review uvádza ilustrácia spisovateľa/spisovateľky
Každý z rozhovorov v knihe The Paris Review uvádza ilustrácia spisovateľa/spisovateľky

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Recenzia knihy The Paris Review – 80. roky (1. časť)

Sú novinárske rozhovory, ktoré majú krátku životnosť. Musia sa urobiť (aj prečítať) čo najrýchlejšie, lebo téma rýchlo zostarne. A potom sú rozhovory nadčasové, ktoré sa dajú čítať aj po rokoch a stále v nich objavíte inšpiratívne myšlienky. Rozhovory s osobnosťami, kde sú rovnako zaujímavé otázky aj odpovede.

Presne tento typ rozhovorov má zmysel vydávať knižne. Špeciálne v prípade, keď vznikali v literárnom časopise, ktorý už od svojho vzniku v 50. rokoch minulého storočia pravidelne spovedá najvýznamnejších svetových spisovateľov a spisovateľky.

Ten časopis sa volá The Paris Review a vydavateľstvo BRaK v slovenčine pripravilo ďalší výber z jeho rozhovorov.

Neopravujem vás, ale seba

Od roku 1989 konečne začalo u nás vychádzať všetko, čo dlho nemohlo. Nastalo splácanie dlhov – prekladanie dôležitých starších titulov aj aktuálnej svetovej tvorby. Po vyše troch dekádach, keď už sú na našom trhu dostupné knihy takmer všetkých kľúčových mien, nastal vhodný čas na doplnkové čítanie.

Diela sú už známe, takže teraz nastáva príležitosť prečítať si niečo o ich autoroch. Nie však snoriť im v súkromí, rýpať sa v osobných životoch – toto nie je žiadny bulvár ani memoárová literatúra. Zato sa z prvej ruky dozviete, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie