Denník N

Ako vyzerá Ficova amnestia. Analyzovali sme, koho chce ochrániť pred väzením

Poznámka: V prípadoch Očistec a Rozuzlenie bude možné dať podmienku, pokiaľ stíhanému nepreukážu, že patril k zločineckej skupine. Grafika N – Soňa Ševčíková
Poznámka: V prípadoch Očistec a Rozuzlenie bude možné dať podmienku, pokiaľ stíhanému nepreukážu, že patril k zločineckej skupine. Grafika N – Soňa Ševčíková

Do novely Trestného zákona sa dostali absurdnosti dokazujúce, že zmeny majú pomôcť najmä ľuďom Smeru, Hlasu a SNS. Analyzovali sme štyridsiatku trestne stíhaných v exponovaných kauzách.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za fľašu koňaku má byť rovnaký trest ako za úplatok 250-tisíc eur. Vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS zásadne mení tresty za korupciu a paragrafy navrhuje aj v takejto absurdnej podobe.

V oboch prípadoch má hroziť trest do štyroch rokov, čo znamená, že aj páchateľ s veľkým úplatkom bude mať šancu ostať na slobode a vyviaznuť len s podmienkou.

Na tento nepomer v navrhnutej novele Trestného zákona upozornil prokurátor Peter Sepeši z generálnej prokuratúry, ktorý sa v minulosti podieľal na úprave trestných kódexov. O úplatku 250-tisíc eur Sepeši hovorí, že „po novele bude kvalifikovaný v rovnakom odseku a s rovnakou trestnou sadzbou ako úplatok v podobe fľaše koňaku či 50 eur“.

Tento prokurátor vo svojich príspevkoch na internete už týždne varuje pred dôsledkami zmien, ktoré narýchlo pretláča vláda Roberta Fica. „Novela rozkýve kyvadlo ochrany hodnôt v slovenskej spoločnosti,“ hodnotí Sepeši. V prípade trestných činov korupcie vraví o „nekoncepčnom prístupe“.

Parlament by mal novelu schvaľovať v stredu podvečer alebo vo štvrtok, koalícia má dosť hlasov na jej prijatie.

V prípade Očistec bude možné dať podmienku, pokiaľ stíhanému nepreukážu, že patril k zločineckej skupine. Grafika N – Soňa Ševčíková

Kto môže byť spokojný: Bödör, Brhel, Gašpar, Haščák…

Paragrafy, pri ktorých sa zmierňujú tresty, sa týkajú práve ľudí blízkych vládnej koalícii. Ide napríklad o oligarchov s väzbami na premiéra Roberta Fica – Norberta Bödöra či Jozefa Brhela, ale aj o poslanca Smeru Tibora Gašpara, ktorý bol za éry Smeru policajným prezidentom.

Analyzovali sme, ako sa novela dotkne štyridsiatky trestne stíhaných aktérov, ktorí figurujú v známych kauzách, a nakoľko by im mohla pomôcť. Ide napríklad o prípady Dobytkár, Mýtnik, Očistec či podozrenia z korupcie v štátnych hmotných rezervách, ale aj vo Vojenskom spravodajstve, ktoré sa začali vyšetrovať po rozviazaní rúk polícii a prokuratúre po nástupe vlády Igora Matoviča v roku 2020.

Všetkým trestne stíhaným, ktorí sú podozriví nielen z korupcie, ale aj z rozkrádania štátnych peňazí či podvodov pri zákazkách a z prania špinavých peňazí, novela výrazne okresáva hroziace tresty.

Zjednodušene sa dá zhrnúť, že ak dnes týmto aktérom káuz hrozí niekoľkoročný pobyt za mrežami, po novom by mali nádej, že v prípade preukázania viny obídu s podmienkou.

Nižšie tresty by sa týkali aj spolupracujúcich obvinených, ktorí pomohli odkryť korupčnú chobotnicu Smeru.

Politici môžu brať vyššie úplatky ako ostatní

Jednou z anomálií novely je paragraf, ktorý upravuje tresty pre skorumpovaných verejných činiteľov, teda aj poslancov či ministrov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Maroš Žilinka

Robert Fico

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie