Fico proti záverom Rady, ktoré sú aj o prerozdelení utečencov, neprotestoval

Slovenská vláda podala žalobu na kvóty a Smer ústami svojho predsedu pravidelne vyjadruje odpor k tomuto opatreniu. Na samite v Bruseli však premiér Robert Fico súhlasil s dokumentom, ktorý počíta s prerozdeľovaním utečencov v krajinách Európskej únie.

Foto – TASR

Autor je ekonomický analytik, konzultant a publicista

Na minulotýždňovom bruselskom samite Európskej rady súhlasili hlavy všetkých členských štátov, vrátane slovenského premiéra Roberta Fica, s formuláciou, ktorá priamo vyzýva na rýchle uskutočnenie rozhodnutí o premiestnení utečencov do členských štátov Únie.

V oficiálnych záveroch z rokovania Rady sa píše, že „všetky časti dohody z posledného decembra by mali byť urýchlene implementované, vrátane rozhodnutí o premiestnení a opatrení na zaistenie návratu a vyhostenia (osôb, ktoré nemajú oprávnenie na pobyt, pozn. red.)“.

Hovoril len o tlakoch

Text sa odvoláva na závery zo samitu Európskej rady zo 17. decembra minulého roka, na ktorom sa lídri dohodli na konkrétnych opatreniach, ako riešiť utečeneckú krízu. Aj na tomto samite sa premiér Fico zúčastnil.

Počas minulotýždňového bruselského samitu po skončení diskusie o migrácii slovenský predseda vlády na tlačovej konferencii o presídľovaní (ľudovo označovanom za „kvóty“) povedal iba toľko, že existuje „tlak“, aby sa uskutočnilo v dohodnutej podobe.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Utečenecká kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |