Denník N

Bolí vás z červeného vína hlava? Zvážte slabšie a lacnejšie odrody, radia odborníci

Foto - Kym Ellis/Unsplash
Foto – Kym Ellis/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Lindsey Beverová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Mnohí ľudia sa po pití červeného vína sťažujú na bolesti hlavy.

Týmito bolesťami trpia zrejme milióny – možno veľa miliónov – ľudí, vraví Morris Levin, profesor neurológie a riaditeľ Centra pre bolesti hlavy na Kalifornskej univerzite v San Franciscu.

Výskum prináša dôkazy, že alkohol u niektorých ľudí skutočne vyvoláva bolesti hlavy. V jednej metaanalýze bolo červené víno najčastejšie uvádzaným pôvodcom bolestí. Nasledovali liehoviny, biele víno, pivo a šumivé víno.

Navyše sa zdá, že u ľudí s diagnózami ako migréna je medzi alkoholom a bolesťou ešte významnejšie prepojenie, vraví Chia-Chun Chiang, špecialistka na bolesti hlavy a neurologička z Kliniky Mayo.

V štúdii, do ktorej bolo zapojených takmer 2 200 ľudí trpiacich migrénami, zhruba každý tretí označil alkohol za spúšťač atakov. Väčšina z nich – asi 78 percent – tvrdila, že ich spúšťa víno, zvlášť červené. U väčšiny týchto ľudí však tieto ataky neboli konzistentné.

Príčinou môže byť antioxidant

Odborníci majú niekoľko hypotéz, čo v červenom víne vedie k bolestiam hlavy, no tvrdia, že presnú príčinu ešte celkom nepoznáme.

„Zostáva záhadou, ako alkohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie