Denník N

Newsfilter: Fico presadil veľké zvýšenie platu členov vlády – poprel pritom vlastné slová a obišiel zákon

1. Ako Fico vládne, tak si zvýšil plat. 2. Nominácie vlády: prokurátorka z Threemy, Matečná, človek od Kaliňákovho biznispartnera a ďalší. 3. Šutaj Eštok vyhral na krajskom súde.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj 

1. Ako Fico vládne, tak si zvýšil plat

Premiér a ministri si na rokovaní vlády v utorok výrazne zvýšili plat. Hoci sa tým dorovnajú kolegom z Česka či Maďarska, ide o ďalšiu indíciu, že Robert Fico si je sám sebou natoľko istý, že sa odváži robiť aj kroky, ktoré sa nemusia páčiť jeho voličom.

Príklady – krátko po nástupe k moci si za veľmi neštandardných okolností kúpil podozrivo lacno byt od straníckeho kolegu Dušana Muňka. Smer, Hlas a SNS zároveň proti názoru približne dvoch tretín svojich voličov znižujú tresty za korupciu. No a teraz si zvyšujú platy spôsobom, o akom sa ich voličom nemôže ani snívať.

Vo všeobecnosti je správne, aby predseda vlády a jeho ministri dobre zarábali. Cieľom je, aby pre štát robili kvalitní ľudia. V tomto má predseda Smeru jednoznačnú pravdu a spoločnosti treba vysvetľovať, že volanie po znižovaní platov ústavných činiteľov vo všeobecnosti je škodlivý populizmus, ktorý do politiky dostane viac Kuffov a menej Ódorov.

Lenže Ficovo počínanie má ale: 1. Popretie samého seba. 2. Spôsob, akým k zvýšeniu platov členov vlády o približne päťtisíc eur mesačne prišlo.

Čo Fico vyhlasoval a čo urobil. Písal sa 29. november 2017 a vtedy trojnásobný premiér Robert Fico sa z Abidjanu v Pobreží Slonoviny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Matúš Šutaj Eštok

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Platy

Robert Fico

Rozpočet a dlh

Smer

SNS

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie