Denník N

Fico chystá na migrantov plot ako v Iraku, kritizujú ho osobnosti aj eurosocialisti (+ foto)

Foto N - Tomáš Benedikovič

Premiér Robert Fico hrozí pár dní pred voľbami zabarikádovaním hraníc s Maďarskom a s Rakúskom.

Slovensko-rakúske pohraničie, rok 2016. Z kontajnera, ktorý ťahá nákladiak, vypadávajú kusy asi dvojmetrového oceľového plota prikrytého zelenou látkou. Na hornej časti chýba už iba žiletkový drôt, dnu zase piesok na vystuženie, ten dodajú neskôr.

Toto je zatiaľ iba cvičenie, no Robert Fico sa zapíše ako premiér, ktorý ako prvý po páde železnej opony a od vstupu do schengenu hrozil zabarikádovaním hraníc.

Takéto ploty stavajú v Iraku na ochranu vojenských základní, chválil plot minister vnútra Robert Kaliňák. Dodávateľ hovorí aj o Afganistane. Kúpili ho niekoľko kilometrov za takmer milión eur.

Stredajšia policajná akcia patrí do série predvolebných cvičení proti utečencom v rámci volebného hesla Smeru „Chránime Slovensko“. Fico tvrdí, že je pripravený plotom chrániť hranice s Rakúskom či s Maďarskom.

Video: Toto je plot za milión eur, ktorý kúpila vláda proti utečencom
autor: Matej Dugovič, Martina Pažitková

„Dá sa očakávať, že ak nedôjde k vylepšeniu na vonkajšej hranici schengenu, čo sa nedá očakávať v najbližších týždňoch, môžeme čoskoro rátať s tým, že ďalšie krajiny budú prijímať jednostranné opatrenia,“ hovoril Fico potom, ako si pozrel plot a cvičenie policajtov.

Pribudnú ploty?

Utečenecká vlna nezoslabla ani v novom roku a do Grécka prišlo od januára viac než 110-tisíc migrantov. Keďže celoeurópske riešenie krízy je stále v nedohľadne, viaceré európske krajiny sprísnili kontroly na hraniciach a čoraz častejšie hovoria o stavaní plotov. Fico sa obáva migrantov, ktorí by zostali stáť na slovinsko-rakúskych hraniciach.

Rakúsko sa rozhodlo prijímať maximálne 80 migrantov za deň a zároveň plánuje rozšíriť svoj plot na rakúsko-slovinskej hranici. Keďže sa Rakúšania obávajú, že migranti by začali prichádzať z Talianska, plánujú postaviť plot aj na tejto hranici. Čelia preto ostrej kritike Nemecka i Grécka aj Európskej komisie.

„Uvedomujeme si, že Rakúsko už prijalo 100-tisíc utečencov. Svojou novou azylovou politikou sa však teraz približuje viac ku krajinám V4,“ povedal grécky minister pre migráciu Yiannis Mouzalas a odkázal tak na stretnutie Vyšehradskej štvorky, ktorá minulý týždeň na samite rokovala o uzatvorení grécko-macedónskej hranice.

Tento „plán B“, ako ho lídri V4 nazvali, by mal katastrofické následky pre utečencov: desaťtisíce migrantov by uviazli v Grécku – v krajine, ktorú mnohé štáty dlhodobo kritizujú za jej prístup k utečencom a nedostatočné chránenie svojich hraníc.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Iba na časti hranice

Plot nemá byť po celej dĺžke hraníc s Rakúskom a Maďarskom, ale iba na kritických úsekoch zelenej hranice, kde netečie rieka. Naša suchá hranica s Rakúskom je dlhá takmer 30 kilometrov, s Maďarskom je to skoro 316 kilometrov.

„Migranti nikdy nejdú v rojnici dlhej tisíc kilometrov, ale majú svoje trasy. Navádzacia bariéra ich má dostať tam, kde potrebujeme,“ vraví minister vnútra Robert Kaliňák.

Ploty však nie sú také efektívne, ako si mnohí politici myslia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie