Denník N

Vývoj bojov (713. deň): „Peklo prichádza zo severu“ – Avdijivka nie je jediné miesto, kde sa situácia zhoršuje

Príslušník ukrajinskej špeciálnej jednotky. Foto - ukrajinská armáda
Príslušník ukrajinskej špeciálnej jednotky. Foto – ukrajinská armáda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rozpustili elitnú ukrajinskú jednotku a zatkli jej veliteľa, môže to súvisieť so Zalužným.
  • Storm Shadow si urobil dobrý deň z ruskej protilietadlovej batérie na Kryme.
  • Špeciálne jednotky napadli okupovanú vrtnú plošinu, z ktorej Rusi ppromáhali šáhidom útočiť na Ukrajinu.
  • Rusi zas bombardovali ukrajinské mestá, iskandery nezastavili.
  • Mapy dňa – Siversk, Žerebec, Avdijivka
  • Videá dňa – ruské tanky bojujú ako húfnice; Kyjiv po bombardovaní

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 6. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

„Peklo prichádza zo severu,“ napísal v utorok večer jeden z ukrajinských vojenských účtov o aktuálnej situácii v Avdijivke. O pomeroch v brániacom sa meste sme obšírne informovali včera, ale citát o pekle prichádzajúcom zo severu sa dá vztiahnuť na celý front. Pretože práve v severnej časti bojiska aktuálne prebiehajú najintenzívnejšie a najnebezpečnejšie ruské útoky.

Magazín Forbes napísal, že Rusi na severe pripravili 500 tankov, 600 obrnených vozidiel a desaťtisíce vojakov na útok proti Kupiansku. Znie to síce ako dramatická novinka, ale nie je to tak. Už pred mesiacmi sa objavili správy, že Rusi majú v tejto oblasti 100-tisíc ľudí a na Kupiansk útočia od leta. Napríklad dobytie dediny Syňkivka oznámili v auguste. Dodnes do nej nevkročili. To však neznamená, že sa situácia na severe nezhoršuje. Naopak.

Na ilustráciu, ako to vyzerá v praxi, nasledujú dve skúsenosti ukrajinských vojakov zo severu tak, ako ich zreprodukovali rôzne ukrajinské účty. Prvý príbeh je z Bilohorivky v siverskom smere. Siversk je dôležité mesto, ktoré bráni Rusom postúpiť na Sloviansk a Kramatorsk.

„Nevedno odkiaľ, v prvej polovici dňa odniekiaľ prenikla nepriateľská jednotka do jednej z pozícií v priemyselnej časti… Boj s nepriateľom prebiehal na vzdialenosť päť až desať metrov, odohrával sa pod sutinami, takže z dronu sa nedal vytvoriť presný obraz. Prežil jediný z našich vojakov, ktorý plačúc po smrti všetkých spolubojovníkov žiadal o paľbu z M777 (americká húfnica) na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie