Denník N

Ukrajina v právnom spore s Ruskom ťahá za kratší koniec

Farebný nápis zo sviečok "Putin, vyjdi von" pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu. Foto - TASR/AP
Farebný nápis zo sviečok „Putin, vyjdi von“ pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu. Foto – TASR/AP

Inovácie v riešení sporov v medzinárodnom práve nie vždy prinášajú ovocie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je právnik a člen Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo pri SAV

 

Keď v marci 2022 Medzinárodný súdny dvor (MSD) svojím predbežným opatrením nariadil Ruskej federácii, aby s okamžitou platnosťou zastavila vojenské operácie na území Ukrajiny, jeho rozhodnutie bolo vnímané ako správne a spravodlivé.

Súd pri nariadení predbežného opatrenia vždy zohľadňuje špecifické okolnosti prípadu, pričom prihliada predovšetkým na potrebu dočasnej ochrany tých práv, ktorých ďalšie porušovanie by v priebehu meritórneho rozhodovania mohlo mať nenapraviteľné dôsledky.

V tomto štádiu konania, ktoré nikdy nastať nemusí, sa teda nevyžaduje definitívne presvedčenie súdu o tom, či k namietanému porušeniu toho ktorého medzinárodnoprávneho záväzku v konaní pred MSD skutočne došlo, ale postačuje dostatočná miera preukázanej hodnovernosti v tvrdeniach navrhovateľa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie