Denník N

Poslankyňa Kolíková: Žilinkove pripomienky k Trestnému zákonu sme nikdy nevideli

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak má Ústavný súd urobiť niečo výnimočné, možno je teraz ten čas, hovorí poslankyňa SaS a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá chce podaním na Ústavný súd zastaviť novelu Trestného zákona ešte skôr, ako bude platná.

V rozhovore vysvetľuje aj to:

  • či je reálna šanca zachrániť Úrad špeciálnej prokuratúry;
  • prečo chce vyzvať NKÚ, aby preveril hospodárnosť ministerstva spravodlivosti;
  • prečo opozícia organizuje protivládny protest pred parlamentom;
  • čo si myslí o kandidatúre Igora Matoviča (hnutie Slovensko) za prezidenta;
  • či plánuje kandidovať na predsedníčku SaS

V parlamente sa schyľuje k hlasovaniu o novele Trestného zákona, proti ktorej opozícia už mesiace v parlamente bojuje naťahovaním rozpravy. Novelu koalícia podľa všetkého schváli, zrejme v stredu alebo vo štvrtok. Vy ste v pondelok avizovali, že v snahe zabrániť tomu, aby novela platila čo i len jeden deň, sa pokúsite zastaviť ju ešte skôr, ako vyjde v Zbierke zákonov, a obrátite sa na Ústavný súd. Urobíte tak ešte predtým, ako novelu posúdi prezidentka Zuzana Čaputová, prípadne hneď po tom, ako ju bude vetovať. Ako veľmi je netradičný tento krok?

To, čo sa deje, je absolútne neštandardné. Vzhľadom na rozsah právnej úpravy, ktorá má byť zo dňa na deň prijatá parlamentom, je zjavné, že to bol zámer koalície. Neudialo sa to len vďaka tomu, že opozícia využíva priestor, ktorý má v parlamente. Aj keď sa rozpráva sama so sebou, vytvára časový priestor, aby sme sa dozvedeli, čo tam vlastne je. Len vďaka tomu postupne verejnosť a aj voliči Hlasu, Smeru a SNS začínajú chápať, že ten zákon, ktorý má v sebe aj zrušenie špeciálnej prokuratúry, má aj veľmi vážny dosah na práva všetkých ľudí či na ochranu majetku.

Veľmi zásadným spôsobom sa skracujú lehoty, v ktorých sa budú objasňovať trestné činy, menia sa trestné sadzby. Je to naozaj veľmi obsiahla zmena, zasahuje aj do iných inštitútov, ktoré sa týkajú akéhokoľvek trestného činu. Je to vlastne nový Trestný zákon. Ak akceptujeme, že je niečo takéto možné, tak akceptujeme, že zásadná zmena pravidiel ľudí na Slovensku, ktorá či je v trestnom, alebo Občianskom zákonníku, môže byť takto hrubo mocensky prijatá, lebo si to práve praje koalícia. Síce vzišla zo slobodných volieb, ale to, že sme v demokracii, znamená, že by tu mala byť diskusia, ktorej cieľom je dobrý výsledok pre spoločnosť. A diskusia tu nie je.

S ohľadom na rozsah a dosah je zákon taký hrubý, že také niečo na Slovensku ešte nebolo. Som presvedčená – ako právnička aj ako človek, ktorý sa v nejakej časti profesijného života venoval ústavnému právu –, že na rozhodnutia, ktoré doteraz prijal Ústavný súd, sa treba pozerať tak, že toto je neštandardné. S ohľadom na výnimočnú situáciu je možné, že tu rozhodne inak.

Aká veľká je šanca, že sa vám to podarí?

Niekedy robíte podania, pri ktorých vidíte, že akoby nemali šancu na to, aby obstáli, keď si preštudujete literatúru a rozhodovaciu činnosť súdov. Napriek tomu, ak ste ako advokát aj ako klient presvedčení, že v záujme spravodlivosti treba urobiť nejaký krok a skúsiť využiť priestor, ktorý tam je, robíte aj také podania. O tom sú tieto precedentné rozhodnutia. Otvoríte priestor nanovo.

Doteraz mali tie prípady v sebe ukazovatele A+B, ale zrazu príde vec, ktorá má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Mária Kolíková

Rozhovory

SaS

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie