Denník N

Keď dorazili do štúdia, vítal ich nápis Ego nechajte pred dverami. Film ukazuje, ako vznikal hit We Are the World

Na nahrávke skladby We Are the World sa podieľalo takmer 50 spevákov a speváčok. Foto - Netflix
Na nahrávke skladby We Are the World sa podieľalo takmer 50 spevákov a speváčok. Foto – Netflix

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tú pieseň sme možno počuli aj tisíckrát, tak prečo by sme si mali pozrieť dokument o jej vzniku?

Keď však dáte šancu filmu The Greates Night Of Pop o vzniku charitatívnej hymny We Are the World, stanete sa svedkami úžasného príbehu a možno aj zmeníte názor na túto skladbu.

Bieli zachraňujú čiernych

Vznik tohto dokumentu, ktorý visí na Netflixe, je dielom do seba zapadajúcich náhod. Autorom filmu je vietnamsko-americký režisér Bao Nguyen, ktorý o ňom začal uvažovať, keď začul hrať pieseň v taxíku počas návštevy rodičov. Zhodou okolností producentkou jeho filmov je Julia Nothingham, ktorá má kontakty v spoločnosti produkujúcej ceny American Music Awards.

Cez ne sa dostala k producentovi Larrymu Kleinovi. Ukázalo sa, že v jeho archíve sa nachádzali hodiny doposiaľ nepoužitého filmového materiálu, ktorý vznikol počas nahrávania skladby We Are the World. „Na tento telefonát som čakal dlhých 35 rokov,“ povedal producent Klein režisérovi Nguyenovi.

Ten sa nakoniec stal základom dokumentu The Greatest Night Of Pop. Nie je veľa piesní, o ktorých by sa dal nakrútiť celý film. We Are the World je asi najväčšia popová hymna 80. rokov. Je taká notoricky známa, že sa stala akýmsi odrazovým mostíkom pre nasledujúce charitatívne hudobné akcie a napokon, samozrejme, aj predmetom rôznych paródií, chcených či nechcených.

Ide o príbeh, ktorý bol doteraz dobre zmapovaný. Lenže keď tvorcovia začali postupne pozerať starý filmový materiál, stali sa svedkami rôznych mikropríbehov, z ktorých mnohé vyplávali na povrch až teraz. Dokument zároveň umožnil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie