Denník N

Kým Slováci riešili Tisa, Česi Cimrmana. Prečo vnímame históriu a jej aktérov tak odlišne

Ilustrácia - Danglár
Ilustrácia – Danglár

Historici Martin Groman a Michal Stehlík píšu o českom pohľade na to, prečo mnohým Slovákom neprekáža, keď sa Fico pohráva s dejinami tak, ako sa mu to práve hodí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa Robert Fico vybral spolu s predsedom SNS Andrejom Dankom a podpredsedom vlastného Smeru Ľubošom Blahom s vencom k hrobu Gustáva Husáka, človeka zodpovedného za normalizáciu a totálne podriadenie sa sovietskemu politbyru, v českom prostredí to vyvolalo udivené reakcie.

Teda nielen udivené, ale pochopiteľne aj odmietavé a kritické.

Prečo vlastne mnohým Slovákom neprekáža, že sa Fico pohráva s dejinami tak, ako sa mu práve hodí?

Fico spája nespojiteľné

V deň výročia Husákovho narodenia 10. januára nešlo o Ficov ojedinelý exces. On a jeho ľudia v poslednom čase postupujú týmto smerom kontinuálne, ich kroky vychádzajú z politického potenciálu, ktorý Fico cíti v prihlásení sa k niekdajšiemu vodcovi československých komunistov a k neskoršej hlave štátu.

Jeho prístup navyše dokonale ukazuje, aké rozdielne sú slovenské a české dejiny, respektíve aký rozdielny je pohľad českej a slovenskej spoločnosti na vlastnú relatívne nedávnu minulosť.

Robert Fico má bezpochyby veľký talent na populistickú politiku, v tomto kontexte musíme chápať aj jeho politické kroky. Pred voľbami je schopný preskakovať potok v Modre, aby odkázal na Ľudovíta Štúra, zatiaľ čo Blaha freneticky pokrikuje počas pripomienky SNP poďakovanie Husákovmu komunistickému vedeniu.

Keby tieto témy v slovenskej spoločnosti nerezonovali, keby neexistovala skupina ľudí, ktorá bude vítať podobné historické konštrukty, stotožňovať sa s nimi, Fico by sa na amatérskeho historika nehral.

K Husákovi sa vyjadril aj na sociálnych sieťach, kde zdôraznil jeho zásluhy a dobré stránky. Ocenil jeho úlohu v Povstaní v roku 1944 a vypichol jeho osobnú statočnosť.

Samozrejme, že sa nevenoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Československo

Ficova vláda

História

Robert Fico

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie