Denník N

Išli sme po stopách expolicajtov Kaľavského a Kučerku v Bosne. Niekto ich kryje zo Slovenska, počuli sme

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Rozkrývame, prečo si dvaja aktéri vojny v polícii na útek vybrali Bosnu, a opisujeme, aké dobré vzťahy tam má Robert Fico s lídrom tamojších Srbov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na adresu Alije Nametka 92 sme v utorok ráno prišli už po druhýkrát. Nájsť ju nie je jednoduché, navigácie ukazujú iné domy, no sme si istí, že sme správne. Na schránke je perom napísané meno: Marián Kučerka.

Dvojposchodový dom sa nachádza v kopci nad mestom asi 20 minút pešo od centra. Sarajevo, hlavné mesto Bosny a Hercegoviny, je zo všetkých strán obklopené horami a občas je pre cudzincov problém šoférovať v úzkych strmých uličkách. Keď sa miestnych pýtame, ako jazdia v meste, keď nasneží, odpovedajú po balkánsky: normálne.

Dom nevyzerá veľmi luxusne, aj keď má krásny výhľad na celé mesto. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, podľa miestnych je to relatívne drahá štvrť, jeden dom sa na tejto ulici predáva asi za 200-tisíc eur.

Dom, v ktorom v Sarajeve prebýva Marián Kučerka. Foto N – Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák
Dom na ulici Alije Nametka 92 z druhej strany, s presklenou stenou. Foto N – Tomáš Hrivňák

Zdá sa, že v dome je viac bytov a Marián Kučerka je obyvateľom len jedného z nich a nie celého domu. Kataster hovorí, že dom je písaný na miestneho obyvateľa, slovenský expolicajt si tam zrejme len prenajíma jeden apartmán.

Deň predtým nikto neotváral, no teraz sa zdá, že človek, ktorého hľadáme, je doma. Pred domom je zaparkované belasé auto Opel Corsa s bosnianskou poznávacou značkou. Na prízemí vidno cez okno ženu, na pohľad miestnu. Zrazu sa v okne na druhom poschodí mihne silueta muža, ktorý sa podobá na hľadaného Slováka.

V texte nájdete:

  • Navštívili sme miesta, kde v Bosne bývajú Marián Kučerka a Ján Kaľavský. S oboma sme hovorili, hoci s jedným len veľmi krátko.
  • Vysvetľujeme, prečo si obaja mohli vybrať práve Bosnu ako útočisko a že Trebinje na juhu krajiny je známe ako jedno z centier organizovaného zločinu. 
  • A opisujeme, ako sa Robert Fico pred pár rokmi stratil na dva týždne a objavil sa v Bosne – a aký je jeho vzťah s lídrom miestnych Srbov Miloradom Dodikom.

Što tražite? S vami hovoriť nebudem, klamete

Prvých desať minút nikto neotvára, skúšame zvoniť na zvonček aj búchať na veľkú bránu, za ktorú nie je vidno. Keď sa už chystáme po druhýkrát bez úspechu odísť, dvere sa zrazu otvoria. Vyjde muž v strednom veku v tričku s logom hokejového tímu Boston Bruins.

Je to Marián Kučerka. „Što tražite?“ spýta sa po bosniansky, čo hľadáme. V tom zbadá kolegyňu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna v polícii

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie