Denník N

Ak niekto tvrdí, že sa mu rozpadol partnerský vzťah pre svokru, nie je to celkom pravda, hovorí vzťahová terapeutka

Mária Kubišová. Foto - archív M. K.
Mária Kubišová. Foto – archív M. K.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Svokra môže byť problémom partnerského vzťahu vtedy, ak sa dospelý syn alebo dcéra mentálne neodsťahujú od svojej matky, hovorí vzťahová terapeutka Mária Kubišová.

Častejšie sa to podľa nej stáva mužom, ktorí ostávajú silno naviazaní na svoju matku aj v dospelom veku a v období, keď už majú vážny vzťah alebo rodinu.

Ak je puto medzi matkou a dospelým dieťaťom príliš silné, prichádzajú konflikty aj v jeho partnerskom vzťahu. „Partner či partnerka sa nevedia zmieriť s tým, že ich pozíciu zaberá svokra,“ približuje Mária Kubišová, ktorá sa venuje individuálnej aj rodinnej terapii.

V rozhovore sa dočítate:

  • či má zmysel budovať vzťah s niekým, kto je príliš naviazaný na svoju matku;
  • prečo majú niektoré matky tendenciu zasahovať do partnerského vzťahu dospelého dieťaťa;
  • čo sa dá robiť v prípade, keď svokra spôsobuje konflikty;
  • či je riešením postaviť partnera/partnerku pred rozhodnutie „buď ja, alebo tvoja matka“;
  • ako môže rodinná terapia pomôcť zlepšiť komplikovaný vzťah s matkou a so svokrou.

Svokry bývajú predmetom rozhovorov medzi priateľmi väčšinou vtedy, ak sa chcú na niečo v súvislosti s nimi posťažovať. Akú máte skúsenosť zo vzťahovej poradne? Je svokra skutočne vážnym problémom pre niektoré partnerské vzťahy?

Medzi partnermi bývajú rôzne vzťahové problémy, no objavuje sa aj to, že jeden z partnerov sa sťažuje na príliš intenzívnu prítomnosť svokry, prílišné citové naviazanie na matku. Fenomén svokry súvisí s nedoriešeným vzťahom, s nedostatočným odpútaním sa v rámci vzťahu matka – syn, k čomu dochádza častejšie, alebo vzťahu matka – dcéra.

Vzťah matka a syn je spravidla veľmi silný, a pokiaľ tam nepríde k odpútaniu a puto je o niečo silnejšie, ako je prirodzené, tak nastáva problém. Syn sa mentálne neodsťahuje od matky, preto nemôže byť úplne so svojou partnerkou. Tá to vníma, pociťuje to ako problém a vo vzťahu vzniká napätie. A ak pár nevie vyhodnotiť, čo sa vlastne vo vzťahu deje, svokra je dobrý terč a môže to prejsť do obviňovania „lebo tvoja matka“. A keďže matka je základná persóna v budovaní osobnosti syna, ľahko to skĺzne do takejto situácie.

Je to teda pri väčšine vzťahov práve svokra ženy, teda matka partnera, ktorá vstupuje do vzťahu viac, ako je zdravé?

Áno, častejšie sa stáva, že partnerský vzťah ovplyvňuje vzťah medzi synom a matkou. S neodpútaním sa dcéry od matky sa vo svojej praxi stretávam o niečo menej. Určite sa stane, že aj dcéra sa mentálne nestane samostatnou ženou, že neurobila tento vývojový krok, a teda ani nevie byť úplne prítomná vo vzťahu s mužom, ktorému potom chýba.

Hovoríme o deťoch, ktoré sa neodpútali od matky, a preto má matka vplyv na ich partnerské vzťahy. Ona sama si pritom neuvedomuje, že to môže mať negatívne následky? Že jej vplyv môže škodiť partnerskému vzťahu jej dieťaťa?

Odpútanie je dvojstranný akt. Je to ako dve ruky, ktoré sa držia a potrebujú sa uvoľniť, pustiť sa, aby to zovretie poľavilo a aby sa dieťa mohlo vzdialiť. Mnohé matky to vedia racionálne pochopiť, lenže toto nie je len vec racia, ale emočného prežívania. Veľmi často sa v partnerských vzťahoch rodičov stáva, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie