Denník N

Čo sa píše na papyrusoch, ktoré prežili výbuch Vezuvu? Záhadu pomohla rozlúštiť umelá inteligencia

Foto – Vesuvius Challenge/úprava N
Foto – Vesuvius Challenge/úprava N

Láva z Vezuvu, ktorý vybuchol v roku 79, zakonzervovala papyrusové zvitky z obsiahlej knižnice v rímskom meste Herkulaneum, ale prečítať sa nedali. Zmenila to až súťaž mecenáša vedy. Víťazi použili umelú inteligenciu, aby prečítali viac ako 2-tisíc písmen zo zvitku. Historici hovoria o prelome, vďaka ktorému posunieme naše chápanie antiky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Výbuch Vezuvu v roku 79 nášho letopočtu nezničil iba Pompeje, ale aj ďalšie rímske mestá vrátane Herkulanea. V ňom sa nachádzal dom s obsiahlou knižnicou – Villa dei Papiri.

Láva zo sopky spôsobila, že papyrusové zvitky z knižnice dnes vyzerajú ako polená z vyhasnutého ohniska. Pri neobratnej manipulácii by sa rozpadli na prach.

Zvitky sa pod hrubou vrstvou horniny našli v polovici 18. storočia a dnes je ich k dispozícii okolo 800. „Takýto počet zachovaných papyrusov na jednom mieste z doby rímskej nemáme nikde inde na svete,“ hovorí o význame objavu archeologička Miroslava Daňová z katedry klasickej archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Zvitky vyzerajú ako polienka z ohniska. Foto – The Digital Restoration Initiative a Univerzita v Kentucky

Rozlúštili viac ako 2-tisíc písmen

Dosiaľ je preskúmaná iba malá časť domu s knižnicou a predpokladá sa, že v ňom môžu byť tisíce až desaťtisíce zvitkov. „Ak sa tieto texty podarí objaviť a ak sa podarí prečítať čo i len malú časť z nich, zmenia naše poznatky o živote a literatúre z obdobia klasickej antiky v takom rozsahu, aký tu nebol od čias renesancie,“ vraví historik Garrett Ryan.

Lenže ako prečítať zvitky, ktoré vyzerajú ako zhorené polená a pri snahe rozvinúť ich sa rozpadajú?

V dávnej minulosti sa na to používala ortuť alebo rôzne plyny, ktoré časť zvitkov navždy zničili. Pokrok priniesla až umelá inteligencia.

Pri snahe o rozvinutie zvitku dochádzalo k trvalému poskodeniu. Foto – Vesuvius Challenge

Tento týždeň oznámili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie