Denník N

„Come on, Barbie, let‘s go party!“ Ako sa robí rurálna revolúcia v kultúre

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je spisovateľka

Vážení občania! Ako prastarý praslovanský národ, vedomý si svojich tradícií a hodnôt, musíte radikálne zmeniť svoj život! Základom úspechu modernej spoločnosti je kultúra. Doteraz sme na kultúru kašlali. Od získania nezávislosti bola kultúra vždy posledným bodom na mape záujmov našich veliteľov. Oddnes sa to mení! Dnes, keď najväčší filmový úspech získal úžasný film „Barbie“, si konečne môžeme vydýchnuť, lebo aj u nás prichádza veľká zmena, priam kultúrna revolúcia! Aj našu kultúru oddnes stráži úžasná, blonďavá bytosť, ktorej módny vkus môže inšpirovať aj samotnú Melaniu Trump (veď aj ona má presvätý praslovanský pôvod). S novou ministerkou kultúry sa konečne mení duch slovenského národa. Predovšetkým – ako správni Praslovania sa budeme správne stravovať: kapusta, zemiaky a bryndza. Akékoľvek konšpirácie o tom, že bryndza pochádza z valašskej kultúry, sa neberú do úvahy. Mäso sa bude jesť dvakrát do roka, veď naši predkovia to tak mali. Poľovačky? Zabudnite! To sú ďalšie nezdravé konšpirácie! Poľovačky vždy boli doménou nepriateľských germánskych a maďarských plemien, tej (fuj!) šľachty. Slovenská sedlač, naši vzácni predkovia, vždy jedli zemiaky a basta! Žiadne kartoffeln! Ze-mia-ky, od slova zem! Naša rodná Zem! Vážení občania! Keď sa už vrátime k správnemu stravovaniu, treba myslieť aj na niečo duševné. Najlepšie bude začať od reformy školstva. Oddnes budú mať vaše deti na domácu úlohu slohy na témy: „Desať dôvodov, prečo je Zem plochá“ alebo „Je kráľ Karol jašterom? Desať argumentov za a žiadny proti“. Pre mladšie ročníky sa pripraví školské bábkové predstavenie „Ako sa z chrípky stal covidek“ so sprievodnou pesničkou: „Strkajte si tyčinku do nožičiek a pusiniek, keď ste takí sprostí ako váš tatinko.” Najvyššie ročníky gymnázia, hlavne tí, ktorí sa chystajú na medicínu, preberú si zákernú otazku: „Ako Arabi nahradili chrípku pásovým oparom?” V rámci telesnej výchovy sa bude každoročne organizovať maratón Cyrila a Metoda z Bratislavy do Kittsee, kam sa presťahuje aj Matica slovenská, aby bola bližšie k aktuálnemu dianiu. Maľovať sa bude len modranská keramika, ktorá vykopne všetkých LGBTI úchylov. Ale pozor! Barbie revolúcia sa týka všetkých! Zmeny zasiahnu aj kňazov a mníchov, ktorí prestanú nosiť habity a sutany, lebo muži v sukni sú jednoducho úchylka od normy; každý muž, ktorý nosí sukňu, je jednoducho úchylák. A nakoniec: dejiny. Okrem tých slovenských sa budú preberať aj ruské, lebo Rusko sa stane kultúrnym partnerom Slovenska. Prečo sa niektoré „deti stratia a toľko ľudí zrazu bude nezvestných”? Unesú ich LGBTI komunity? Nie! Zdrhnú z tejto krajiny sami. Z krajiny, v ktorej nie je žiadna budúcnosť, ktorá sa už nikdy nedostane z tohto regresu. Existuje akákoľvek šanca, že sa rurálna revolúcia v kultúre nepodarí? Ako hovorí nová slovenská hymna: „Imagination, life is your creation.” Takže tak. A zaťal: „Come on, Barbie, let‘s go party!“

*Tento fejtón nevznikol v rámci platenej spolupráce s firmou Mattel

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie