Denník N

Taraba vracia myšlienku vodného diela Slatinka, ktoré chcú stavať už 70 rokov, hoci ho nikto nepotrebuje

Rieka Slatina. Foto – Soňa Mäkká
Rieka Slatina. Foto – Soňa Mäkká

Minister životného prostredia chce spustiť prípravu vodného diela Slatinka, ktoré má byť kritické pre infraštruktúru jadrovej elektrárne v Mochovciach. Tá hovorí, že má dosť vody na chladenie z nádrže Veľké Kozmálovce.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba pri hodnotení svojho pôsobenia za sto dní oznámil, že obnovil konanie smerujúce k príprave vodného diela Slatinka na Hrone. Ako dôvod uviedol, že jadrová elektráreň Mochovce so svojimi ďalšími blokmi potrebuje vodu na chladenie s určitou teplotou.

„Považujem za vyslovene bezpečnostný hazard, že jedným podpisom Budaj zastavil prípravu tohto vodného diela, ktoré je také kritické pre infraštruktúru jadrovej elektrárne v Mochovciach.“

Slovenské elektrárne však Slatinku nepotrebujú. „Surovú vodu pre naše jadrové bloky v Mochovciach zabezpečuje čerpacia stanica pri priehrade Veľké Kozmálovce na rieke Hron. Stanica dodáva priemyselnú a prídavnú vodu v potrebnom množstve pre zaistenie prevádzky všetkých blokov atómovej elektrárne Mochovce,“ uvádzajú elektrárne.

70 rokov

Vodné dielo Slatinka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mochovce

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie