Denník N

So znížením trestov za korupciu skrátili aj premlčanie znásilnenia. Čo bude ďalej a kto to môže zastaviť?

Prinášame prehľad zásadných zmien a aj otázky a odpovede o tom, kto ešte môže zastaviť zmenu Trestného zákona.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS napriek výhradám Európskej komisie, Európskej prokuratúry a aj viacerých expertov na právo odhlasovala novelu Trestného zákona. Ruší ňou Úrad špeciálnej prokuratúry a zásadne znižuje tresty pre korupčníkov a podvodníkov.

Hlasovanie bolo dlhé a chaotické, koalícia svoje zmeny do poslednej chvíle opravovala, a definitívne znenie nie je jednoznačné.

Záver debaty o novele Trestného zákona zatienilo skrátenie premlčania znásilnenia.

Prinášame zásadné novinky, ktoré sa ukázali len krátko pred hlasovaním, a k tomu aj základné otázky a odpovede o tom, čo bude nasledovať, či môže ešte niekto zmeny zastaviť a komu pomôžu.

Obhajovali skrátenie premlčania znásilnenia: V Amerike to hlásia aj po 18 rokoch

Hlasovanie trvalo celý deň a hlavnou témou bola zmena, o ktorej verejnosť do stredy nevedela – zásadne sa mení aj vyšetrovanie a trestanie znásilnenia.

Vládna novela totiž skracovaním premlčacích lehôt zasiahne aj do násilných trestných činov, čo sa bude týkať aj znásilnenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie