Denník N

Štyri svetové strany? Akých bolo 100 dní vlády v zahraničnej politike

Počet vládnych ciest počas 100 dní vlády Roberta Fica od roku 2023.
Počet vládnych ciest počas 100 dní vlády Roberta Fica od roku 2023.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor pôsobí na Katedre regionálnej geografie a rozvoja regiónov Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave

Zahraničné cesty vysokých vládnych činiteľov majú nielen symbolický, ale aj veľmi praktický význam a slúžia ako jeden z najefektívnejších zahraničnopolitických nástrojov, pričom sieť takýchto návštev ukazuje istý vzorec zahraničnopolitického smerovania krajiny.

Nová vláda Roberta Fica sa vyznačuje najmä deklarovanou zmenou zahraničnej politiky na „suverénnu slovenskú zahraničnú politiku“, vykonávanú na „všetky svetové strany“.

Z dostupných údajov o zahraničných cestách vládnych činiteľov vyplýva, že prvých 100 dní súčasnej vlády sa vyznačuje menšou zahraničnopolitickou intenzitou v porovnaní s predošlými vládami za rovnaké časové obdobie prvých 100 dní.

Vládni činitelia (premiér, ministri, štátni tajomníci, vedúci ostatných ústredných orgánov štátnej správy) cestovali bez zarátania ciest do Belgicka, Luxemburska a Švajčiarska z dôvodu multilaterálnych stretnutí počas prvých sto dní 73-krát do 20 krajín. Najviac sa cestovalo do Česka, Maďarska, Francúzska, Rakúska a Ukrajiny.

Premiér Fico navštívil okrem Bruselu Česko, Maďarsko, Ukrajinu, Nemecko a navyše sa bilaterálne stretol vo švajčiarskom Davose aj s premiérom Kórejskej republiky a Vietnamu a s ministrom zahraničia Saudskej Arábie a ministrom hospodárstva Azerbajdžanu.

Premiérové plány na aktívnosť v zahraničnej politike možno charakterizovať jeho vyjadrením: „Budem absolvovať bilaterálne návštevy len vtedy, ak to bude

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Filip Šandor je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Komentáre

Teraz najčítanejšie