Denník N

Bojím sa, že Zelenskyj bude stále zúfalejší a bude riskovať, hovorí politológ Bremmer

Politológ Ian Bremmer. Foto – Richard Jopson
Politológ Ian Bremmer. Foto – Richard Jopson

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Politológ Ian Bremmer a jeho tím vo svojej pravidelnej správe o geopolitických rizikách prirovnávajú rok 2024 k lordovi Voldemortovi z Harryho Pottera: má to byť obdobie, o ktorom by sa radšej ani nemalo hovoriť – annus horribilis, teda príšerný rok.

Na čele rebríčka globálnych hrozieb v najbližších mesiacoch je nečakaný konflikt: pomyselná vojna, ktorú Spojené štáty povedú samy proti sebe. „Keď hovorím so svetovými lídrami, je zrejmé, že sa boja možnosti Trumpovho víťazstva. Zároveň to však nechcú hovoriť nahlas, pretože ak Trump vyhrá, budú s ním musieť spolupracovať,“ hovorí.

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo Spojené štáty patria medzi hlavné geopolitické hrozby roku 2024;
  • ako výsledok tamojšieho hlasovania môže ovplyvniť zvyšok sveta vrátane vojny Ruska proti Ukrajine a konfliktu na Blízkom východe;
  • prečo svet destabilizuje už len samotná kandidatúra Donalda Trumpa;
  • čo v najbližších mesiacoch pravdepodobne čaká Ukrajinu a prečo je jednou z hrozieb Volodymyr Zelenskyj;
  • na čom stojí spojenectvo takzvaných darebáckych štátov, teda Ruska, Iránu a Severnej Kórey.

V správe Top Risks 2024 spomínate tri vojny. Patrí k nim pokračovanie konfliktov medzi Izraelom a Hamasom aj Ruskom a Ukrajinou, ku ktorým pridávate ešte jednu vojnu – tú, ktorú povedú USA samy so sebou. S ohľadom na počet obetí a obrovské dosahy spomínaných ozbrojených konfliktov to môže znieť trochu prehnane. Prečo ste to, čo Spojené štáty čaká v tomto roku, nazvali vojnou?

Spojené štáty americké sú najmocnejšou krajinou sveta s najsilnejšou ekonomikou, ale aj armádou. Nestabilita v USA má preto mimoriadne veľký dosah a vplyv aj na zvyšok sveta.

Zo všetkých rozvinutých priemyselných demokracií fungujú Spojené štáty najhoršie. Sú jedinou bohatou demokraciou, ktorá nedokáže zabezpečiť slobodné a spravodlivé voľby, ktorých výsledok by sa považoval vo vnútri krajiny za legitímny. Dokážu to Kanada, Nemecko, Francúzsko, Británia aj Japonsko. USA nie.

Existuje celkom veľká šanca, že Donald Trump vyhrá tohtoročné voľby. Už v roku 2020 pritom vyhlásil, že neakceptuje výsledok slobodných a spravodlivých volieb vo svojej krajine, a robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby ho spochybnil.

V čom je dnes riziko tejto „vojny“ väčšie, než bolo napríklad v roku 2016, keď Trump prvýkrát kandidoval a zvíťazil v prezidentských voľbách?

Medzi rokmi 2016 a 2020, keď bol Trump prezidentom, bol svet ešte celkom stabilný.

Keď letíte lietadlom vo výške 12-tisíc metrov, svieti slnko, nefúka vietor a pilotovanie lietadla zrazu zveríte neskúsenému, neoverenému pilotovi, je dosť možné, že sa nič tragické nestane. Keď však pristávate s lietadlom uprostred hurikánu, fúka vietor, prší, nevidíte na pristávaciu dráhu a na poslednú chvíľu odovzdáte riadenie neskúsenému a nedôveryhodnému pilotovi, je veľké riziko, že s lietadlom havarujete.

A práve s ohľadom na tento kontext sme sa rozhodli dať USA na našom zozname rizík na prvé miesto. Uvedomujeme si, že Spojené štáty nie sú v občianskej vojne, ale pre lídrov nadchádzajúcich volieb je to existenčné hlasovanie.

Trump vie, že ak prehrá, pôjde do väzenia. Joe Biden a jeho poradcovia zase veria, že ak prehrajú, Trump spolitizuje americkú daňovú správu IRS (Internal Revenue Service – pozn. red.), ministerstvo spravodlivosti a FBI a pôjde po ľuďoch, ktorí v nich pôsobia, aby ich dostal do väzenia.

Objavujú sa tak neobvykle vysoké nároky na ľudí, ktorí sa zúčastňujú volebného súboja. To je niečo, čo sme doteraz nezažili.

Na jednej strane stojí vnútorná hrozba pre Spojené štáty, na druhej presah, ktorý môžu mať tieto voľby na svetovú bezpečnosť, stabilitu a ekonomickú prosperitu. V novembri sa bude rozhodovať 160 miliónov Američanov, ale ich hlasy budú mať vplyv na miliardy ľudí na celom svete. Aké riziko predstavujú americké voľby z geopolitického hľadiska?

Trump napríklad vníma ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ako protivníka, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2024

Donald Trump

História

Joe Biden

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie