Denník N

Deravé štulpne na štýl Neymara či Bellinghama nie sú len výstrelok. Strelcovi zo Slovana pomohli vyriešiť problém

Diery v štulpniach. Foto - ilustračné
Diery v štulpniach. Foto – ilustračné

Ako diery v štulpniach pomáhajú futbalistom?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

U futbalistov vídavame čoraz častejšie deravé štulpne na lýtkach. Nejde len o módny výstrelok, ale aj o spôsob, akým sa dá uľaviť unaveným lýtkam. Niektorým hráčom pomáhajú diery na štulpniach efektívnejšie prekrvovať svaly.

Túto metódu používajú napríklad Neymar, Jude Bellingham, Kyle Walker alebo Danny Rose, ale už aj hráči slovenských klubov. V Slovane si štulpne strihajú Tigran Barseghjan a David Strelec.

Dôvod je v podstate jediný, futbalisti si týmto spôsobom chcú uvoľniť tlak na lýtkové svaly, zlepšiť prietok krvi a zvýšiť priedušnosť.

Existuje viacero spôsobov, ktorými si futbalisti štulpne strihajú. Niektorí preferujú jednu veľkú dieru približne v strede lýtkového svalu, iní dve stredne veľké diery v hornej a dolnej časti svalu a ďalší množstvo malých dier po celej dĺžke spodnej časti nohy.

„Toto je veľmi individuálne a pocitové. Každý hráč má iné preferencie, vie, kde má lýtkové svaly a kde cíti diskomfort. U všetkých hráčov ide o to, aby nemali na lýtkach silný ťah a nevytvárali na konkrétnych svaloch veľký tlak,“ vysvetľuje kondičný tréner Slovana Roman Švantner.

Masáže nezabrali, diery v štulpniach áno

V niektorých prípadoch hráči nosia pod štulpňami ešte aj podkolienky rovnakej farby, aby diery neboli príliš viditeľné. Efekt však zostáva rovnaký.

Štulpne sa vyrábajú najmä z polyestéru, ktorý tvorí až 88 percent. Na rozdiel od bavlny polyestér neprepúšťa vodu a dobre priľne k nohe, čiže drží tvar.

Niektorým hráčom však práve priľnavosť materiálu spôsobuje problémy. Donedávna ich mal aj David Strelec.

„Hovoril nám, že mu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie