Denník N

Účasť Izraela v Eurovízii vyvolala búrlivú debatu. Zastupovať ho má Eden Golan, ktorá vyrástla v Rusku

Eden Golan. Zdroj: Eurovízia
Eden Golan. Zdroj: Eurovízia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento rok by v súťaži Eurovízia mala Izrael zastupovať 20-ročná speváčka Eden Golan. Vo veľkom finále národného kola spievala pieseň I Don’t Want to Miss a Thing od Aerosmith a venovala ju stovke izraelských rukojemníkov, ktorých Hamas drží v Gaze.

„Nebudeme naozaj v poriadku, kým sa všetci nevrátia domov,“ povedala.

Či ale Golan skutočne bude svoju krajinu v máji vo švédskom meste Malmö zastupovať, je otázne. Pribúda totiž otvorených listov a výziev, ktoré žiadajú vylúčenie Izraela z najväčšej medzinárodnej speváckej súťaže.

Dôvodom je vojna v Gaze, ktorú vyprovokoval teroristický útok Hamasu v októbri minulého roka a v ktorej odvtedy izraelská armáda devastuje úzky pás zeme obývaný Palestínčanmi.

Účasť Izraela robí utrpenie obetí neviditeľným

„Chcem sa postaviť pred celú Európu a pozdvihnúť náš národ,“ povedala Golan počas šou. Na čiernych šatách mala pripnutú malú žltú stužku na znak solidarity s rukojemníkmi.

„Narodila som sa v Izraeli a skutočne doma sa cítim len tu. Nie je nič, čo by ma na svete potešilo viac, ako reprezentovať náš národ tento rok na Eurovízii,“ povedala speváčka, ktorá 13 rokov svojho života prežila s rodičmi v Rusku.

Eurovíziu bude tento rok hostiť Švédsko. V januári viac ako tisíc miestnych hudobníkov podpísalo otvorený list, v ktorom žiadali, aby bol Izrael zo súťaže vylúčený. Ako dôvod uvádzajú „brutálna vojna v Gaze“.

„Skutočnosť, že krajiny, ktoré sa stavajú nad humanitárne právo, sú vítané, aby sa zúčastnili na medzinárodných kultúrnych podujatiach, bagatelizuje porušovanie medzinárodného práva a robí utrpenie obetí neviditeľným,“ napísali švédski umelci v liste, ktorý zverejnil denník Aftonbladet.

Na ich požiadavku na sociálnej sieti X zareagoval izraelský veľvyslanec vo Švédsku Ziv Nevo. Podľa neho bol v októbri minulého roku „Izrael brutálne napadnutý zákernou teroristickou organizáciou, ktorá otvorene vyzývala na jeho zničenie. Presadzovanie bojkotu Izraela podporuje činy Hamasu, udeľuje cenu terorizmu a je nezlučiteľné s hodnotami Eurovízie.“

Dodržujte pravidlá a nepolitizujte kultúru

Európska únia vysielateľov rovnakému denníku odpovedala, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Izraelsko-palestínsky konflikt

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie