Denník N

Neveria štátu, veria konšpiračným teóriám, vraví vedkyňa z SAV

Foto – Adobe Stock
Foto – Adobe Stock

Ľudia, ktorí pociťujú úzkosť či ohrozenie, vo zvýšenej miere veria na konšpiračné teórie, ak sa nemôžu spoľahnúť na štát a jeho inštitúcie, ktoré by im pomohli s riešením ich úzkosti či stresu, vraví Magdalena Adamus.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tenisová raketa s loptičkou stoja 110 eur. Raketa stojí o 100 eur viac ako loptička. Koľko stojí loptička?

Intuitívna odpoveď je 10 eur. No nie je správna.

Iba ľudia, ktorí sa nad príkladom poriadne zamyslia, si uvedomia, že intuícia im napovedá zle, lebo cena loptičky je päť eur.

Výskum naznačuje, že ľudia, ktorí sa viac ako na (rýchlu) intuíciu spoliehajú na analytické – ergo pomalé a náročné – myslenie, šíria menej neprávd a konšpiračných teórií.

Inteligencia je podľa všetkého nezávislá od kognitívneho štýlu (rýchleho a pomalého spôsobu uvažovania) a konšpiračné predstavy môžu šíriť aj vzdelaní a inteligentní ľudia.

Aj myseľ takých osôb môže obsahovať množstvo biasov (kognitívnych skreslení) a inteligentní ľudia vynikajú skôr v schopnosti obhajovať ich. Povedané inak – inteligenciu používajú na to, aby svoju zaujatosť zručnejšie racionalizovali.

Rola nedôvery k inštitúciám

Lenže individuálne črty, ktoré sa týkajú spôsobu uvažovania či konšpiračnej mentality, nie sú zďaleka celou odpoveďou na to, prečo ľudia veria nepodloženým tvrdeniam.

„Okrem osobnostných charakteristík, ktoré zvyšujú alebo znižujú pravdepodobnosť, že daný človek bude veriť konšpiračnému presvedčeniu, existujú aj iné faktory, ktoré majú vplyv, napríklad kvalita demokratických inštitúcií a ich dôveryhodnosť,“ vraví pre Denník N poľská vedkyňa Magdalena Adamus z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Hoaxy a propaganda

Omyly mysle

Veda

Teraz najčítanejšie