Denník N

Stolica tvrdí, že prišiel pre Božie vnuknutie. Trenčín drží loptu viac ako Barcelona, bol líder, ale v lige môže aj skončiť

Bývalý futbalový majster sa márne spoliehal na prestupový trh.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Príbeh futbalového Trenčína je plný sínusoíd, senzačných vzostupov, ale aj rýchlych a tvrdých pádov.

Napríklad v 60. rokoch sa v meste po zlúčení troch klubov hrala najvyššia československá liga, Trenčín bol vicemajster a okúsil aj Stredoeurópsky pohár. Ale v 80. rokoch už spadol do štvrtej najvyššej súťaže.

Po rozdelení krajín začínal v tretej lige, no už od sezóny 1997/1998 hrával medzi elitou. Je v nej aj dnes, hoci medzičasom raz, na tri roky, vypadol.

Keď druhýkrát postúpil do najvyššej súťaže, ihneď šiel na vrchol. Do dvoch rokov bol tretí, o rok na to druhý a následne sa stal dva roky po sebe majstrom krajiny.

Hrával európske súťaže, potrápil anglický Hull City, rumunskú Steauu Bukurešť, poľskú Legiu Varšava, dokonca vyradil Feyenoord Rotterdam, dnešného holandského majstra zdolal doma 4:0 (odveta 1:1).

Avšak tri roky po majstrovských úspechoch už bojoval o záchranu, bol dokonca predposledný. A dodnes hráva spravidla len v spodnej polovici tabuľky.

V prebiehajúcej sezóne začínal v pozícii outsidera, ktorý v minulej sezóne skončil ledva na 9. mieste a cez leto sa oslabil. Napriek tomu bol od 7. do 9. kola líder tabuľky pred Slovanom Bratislava. Sériou prehier do konca jesennej časti však zase klesol do spodnej polovice tabuľky.

Pozreli sme sa na zaujímavý jesenný mikropríbeh Trenčína pod vedením nového trénera Iliju Stolicu a odhadli jeho potenciál do druhej polovice sezóny, ktorá sa začína najbližší víkend (9. – 11. február).

V texte sa dozviete aj to:

  • ako sa dostal Trenčín opäť na čelo ligovej tabuľky;
  • prečo v pohári padol s amatérmi z piatej ligy;
  • aký vplyv má na mužstvo Stolica;
  • ktorí hráči boli najbližšie k predaju do sveta.

Do textu sme oslovili Petra Kleščíka, člena realizačného tímu Trenčína, a Martina Mikuliča, futbalového experta.

Trenčín uprednostnil pred peniazmi

Príbeh tohtosezónneho Trenčína odštartovali príchody nových ľudí do realizačného tímu a tiež hráčske odchody, pre ktoré AS Trenčín prognózovali ešte ťažší boj o záchranu než pominulé roky.

Veľkou stratou bol nigérijský krídelník Philip Azango, najlepší strelec tímu zo sezóny 2021/2022. Odišiel v zlom, už vo februári sa fotil v trnavskom drese, hoci mal zmluvu s Trenčínom až do leta.

Napokon odišiel do Spartaka aj stredopoliar Filip Bainovič, 22-ročný Samuel Lavrinčík zase do Ružomberka. Skončili aj obrancovia Reuben Yem, Kingsley Madu či Lukáš Ďuriška a mládežnícky reprezentant Šimon Mičuda zamieril do Banskej Bystrice.

Nové mužstvo dostal za úlohu vyskladať Ilija Stolica. Srbský tréner viedol viacero klubov v rodnej krajine i domácu reprezentáciu do 21 rokov. V lete 2022 bol krátko v Partizane Belehrad a rok nikde netrénoval.

Podľa vlastných slov mal na stole viacero lukratívnych ponúk, spomínal záujem z Číny či zo Saudskej Arábie. Dôvod, pre ktorý prikývol až Trenčínu, by ste asi nečakali.

Svoje rozhodnutie nazval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalová Niké liga

Trenčín

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie