Denník N

Hellebrandt z PS sa vzdal mandátu a ospravedlnil sa nemocnici za to, že neoznámil svoje ochorenie

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Podať trestné oznámenie na pacienta za riziko šírenia nákazlivej choroby je výnimočné rozhodnutie – najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava to nikdy nespravila.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tomáš Hellebrandt (41) z Progresívneho Slovenska sa v utorok vzdal poslaneckého mandátu v Národnej rade. Zareagoval tak na svoje neinformovanie lekárov vo fakultnej nemocnici v Žiline, kde zatajil informáciu o svojom zdravotnom stave.

Informáciu o tom, že na Hellebrandta nemocnica podala trestné oznámenie, ako prvý zverejnil v stredu večer premiér Robert Fico zo Smeru na svojom facebookovom účte.

Hellebrandt sa vo štvrtok doobeda na sociálnej sieti ospravedlnil a vyjadril sa aj k tomu, prečo lekárov neinformoval o svojom zdravotnom stave. „Neurobil som tak zo strachu, že táto osobná informácia sa dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. Zdá sa, že som sa bál oprávnene,“ napísal. O akú chorobou ide, nezverejnil, rovnako nie je známe ani to, kedy bol v nemocnici na ošetrení.

Práve v čase prijímania novely trestného zákona sa z Hellebrandtovho zlyhania stala politická záležitosť – okrem premiéra o prípade píšu a často špekulujú a kladú sugestívne otázky dezinfoweby aj niektorí vládni politici a o prípad sa začali zaujímať aj ostatné médiá.

Otázkam preto čelil aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý na tlačovej besede odpovedal, že ide o osobnú záležitosť Hellebrandta, ktorý už vyvodil politickú zodpovednosť, a exposlanec v krátkom čase k tomu podá vysvetlenie. Hellebrandt to zakrátko aj spravil v rozsiahlejšom facebookovom statuse.

Hellebrandt: Nie som infekčný

V politike bol nováčik, dlhé roky žil mimo Slovenska, ide o ekonóma, ktorý má vzdelanie na elitných školách na Západe. Poslanecký sľub skladal v októbri s pripnutou dúhovou stužkou na saku a otvorenie komunikuje, že je gej. Žil dlhé roky v zahraničí v Spojených štátoch aj vo Veľkej Británii, po návrate na Slovensko pracoval na ministerstve financií na Útvare hodnoty za peniaze, odkiaľ v roku 2022 odišiel, lebo sa nedokázal stotožniť s tým, akým spôsobom minister financií Igor Matovič presadil rodinný balíček.

V roku 2022 vstúpil do Progresívneho Slovenska a po voľbách sa stal poslancom Národnej rady, na kandidátke bol číslo 25. V kampani vzbudil začiatkom septembra rozruch tým, že na jednej z tlačových besied pred voľbami odpadol; vysvetlil to tým, že v miestnosti bolo teplo, a preto odpadol. O pár dní sa začal šíriť dokonca hoax o tom, že zomrel.

V statuse k svojej aktuálnej kauze napísal, že ochorenie má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Progresívne Slovensko

Robert Fico

Slovensko

Teraz najčítanejšie