Denník N

Fica už nezaujímame, ale bezmocní nie sme

Päť postrehov z prijímania novely Trestného zákona: čo hovorí o Ficovi, koalícii, trestoch aj opozícii.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Robert Fico pretláča parlamentom zmenu Trestného zákona. Nie je to iba obyčajný zákon, ale niečo ako naozajstné programové vyhlásenie vlády: ochrániť svojich ľudí pred väzením a zaistiť, aby aj v budúcnosti mohli kradnúť a nebáť sa pri tom, že ich budú polícia, prokuratúra a súdy vyrušovať.

Mal to byť ultrarýchly proces, ale natiahol sa. Namiesto Vianoc sa skôr blížime k Veľkej noci. A za ten čas sme sa veľa dozvedeli o Ficovi, jeho vláde, Trestnom zákone, ale aj o opozícii.

1. Robert Fico a ľudia z jeho koalície, ale aj ich voliči doteraz nepatrili k tým, ktorí by volali po miernejších trestoch, no keď sa im to hodí, zrazu dokážu kompletne otočiť. Fico vstúpil do politiky ako obhajca trestu smrti a nič nenasvedčuje tomu, že by odvtedy zmenil názor. Po uplynulých mesiacoch vieme, že by takú otočku urobil iba vtedy, ak by trest smrti hrozil jemu, Robertovi Kaliňákovi, Tiborovi Gašparovi, Norbertovi Bödörovi, Miroslavovi Výbohovi alebo ich kumpánom. Fico a jeho ľudia doteraz vždy hovorili o silnej ruke štátu a bolo jasné, že podľa nich jedinou cestou, ako udržať v spoločnosti poriadok, je hrozba prísnych trestov. Nikdy sa nevenovali takým jemným veciam, ako je vzdelávanie či prevencia. Jednoducho, Fico a spol. stáli na strane represie a neverili na také slabošské ideály, ako je viera v dobro ľudí, ktorí keď dostanú šancu, môžu sa polepšiť. Teraz sa to otočilo. Neznamená to, že naozaj uverili v silu restoratívnej justície, iba chcú zachrániť seba a svojich ľudí.

2. Roly sa vymenili: ľudia, ktorí za normálnych okolností volajú po modernom spôsobe trestania, dnes demonštrujú pred parlamentom a bránia doterajšie sadzby za zločiny. Je to paradox iba na prvý pohľad. Ficovi totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie