Denník N

Mala pocit, že ju všade sledujú kamery. Študentka opisuje život so schizoafektívnou poruchou

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Katarína bude tento rok končiť štúdium na vysokej škole, čaká ju nové zamestnanie a v rámci možností túži žiť ako zdravý človek. „Asi to nepôjde úplne na sto percent, ale budem sa snažiť k tomu priblížiť,“ hovorí.

Zhruba od roku 2019 zažíva zmeny nálad, mávala depresívnejšie obdobia, ku ktorým sa neskôr pridali obdobia hypománie, teda slabšej formy mánie vyznačujúcej sa povznesenou náladou a zvýšenou energiou. Lekári jej najprv stanovili diagnózu recidivujúcej depresívnej poruchy a neskôr cyklotýmie, ktorú charakterizuje pretrvávajúca nestabilita nálady a časté obdobia depresie a hypománie.

Napokon sa však ukázalo, že príznaky, ktoré zažíva, sa najviac približujú k schizoafektívnej poruche.

„Ide o psychické ochorenie, pri ktorom človek zažíva prejavy schizofrénie aj afektívnych porúch, teda depresie, mánie a hypománie. Schizoafektívna porucha teda stojí na pomedzí schizofrénnych psychóz a afektívnych porúch. Od schizofrénie sa líši práve v spomenutých výrazných zmenách nálady. Často sa stretávam s názormi odborníkov, že toto ochorenie je miernejšie než schizofrénia a má lepšiu prognózu,“ vysvetľuje Katarína.

S rozhovorom súhlasila pod podmienkou zachovania anonymity a v texte sme jej zmenili meno.

Hlasy, ktoré ju desili

Psychóza sa u nej rozvinula v 23 rokoch po štátniciach, keď začala brigádovať. „Začalo sa to tým, že som veľmi dlho bola v stave takzvanej derealizácie. Zdalo sa mi, že okolie neexistuje, ja som akoby vo filme a ani ľudia okolo mňa nie sú reálni. Potom sa pridalo počutie hlasov a zrakové halucinácie vo forme rôznych pohybujúcich sa svetiel,“ opisuje Katarína.

Vyhľadať pomoc pre ňu bolo ľahké, pretože už predtým navštevovala psychiatra a chodila na terapie kvôli úzkostnej poruche. Keď sa lekárovi zdôverila, že okrem úzkosti prežíva aj niečo iné, hneď vedel, že ide o psychózu.

„Našťastie sa to podchytilo v začiatkoch a začalo sa to liečiť. Spúšťačom bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Silné ženy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie