Denník N

Nadŕžajú len „klanom“, ide o svojvoľné rozhodnutia? Ako fungujú fondy pre umelcov, ktoré chce ministerstvo kontrolovať

Martina Šimkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Martina Šimkovičová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (za SNS) spolu s kolegami z SNS kritizuje fungovanie verejnoprávnych fondov pre umeleckú scénu. Chcú získať kontrolu nad tým, kto dotácie dostáva a na čo.

„Jednotlivé fondy si doteraz rozhodovali o financiách podľa vlastného uváženia, a to chceme, aby tak nefungovalo,“ povedala ministerka. V rozhovore pre Plusku dodala, že fungovanie fondov sa jej dnes nepáči, lebo v nich nemá žiadnu moc a „je tam progresívna chobotnica“.

Z jej vyjadrení, ale aj zo slov štátneho tajomníka ministerstva kultúry Tibora Bernaťáka a Romana Michelka, predsedu parlamentného výboru pre médiá a kultúru, je zrejmé, že majú v pláne do ich fungovania zasiahnuť viac, než naznačujú aktuálne predložené poslanecké návrhy.

Pozreli sme sa na to, ako tieto fondy u nás fungujú dnes, či odborníci z týchto fondov považujú výhrady poslancov za relevantné a v čom nesedí nápad poslanca Michelka, aby sa fondy „inšpirovali českým modelom“.

Argumentačná „munícia“

Ako prvý podrobili kritike

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Martina Šimkovičová

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie