Denník N

Psychológ a vedec Miroslav Popper: Rodina nie je len manželstvo a deti. Štát diskriminuje množstvo alternatívnych foriem

Miroslav Popper. Foto - Mária Mühl
Miroslav Popper. Foto – Mária Mühl

Viac ako jedna tretina rodín na Slovensku nevznikla manželstvom. Štyridsať percent mužov a tridsať percent žien ho ani neplánuje. Mimo manželstva sa rodí až štyridsať percent detí, tvrdí vedec zo Slovenskej akadémie vied Miroslav Popper.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

MIROSLAV POPPER (1964) pôsobí ako vedecký pracovník v Ústave výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied, kde sa venuje tradičným a alternatívnym rodičovstvám, redukcii predsudkov voči stigmatizovaným minoritám a sociálnym a morálnym normám. Prednáša na Univerzite Karlovej v Prahe.

Rozhovor v skrátenej podobe vyšiel v januárovom čísle pouličného časopisu Nota bene.

Mnohí dodnes považujú za rodinu len mamu a otca, ktorí spolu uzavreli manželstvo a mali spolu deti. V realite to nesedí. Vo svojej knihe Zmeny v partnerských a rodinných vzťahoch píšete, že neustále pribúda množstvo ľudí žijúcich v rodinách, ktoré môžu mať formu spolunažívania bez papiera, jednorodičovstiev, zmiešaných rodín, prípadne aj „žitia oddelene spolu“.

Áno, máme tu veľký rozpor medzi legislatívou a realitou. Alternatívne formy rodiny už totiž tvoria na Slovensku približne 35 percent všetkých rodín. To znamená, že viac ako jedna tretina rodín nevznikla manželstvom. Štyridsať percent mužov a tridsať percent žien doň dokonca ani neplánuje vstúpiť. Mimo manželstva sa rodí až štyridsať percent detí.

Kopírujeme v tomto trend na Západe?

Ide o trend druhého demografického prechodu, ktorý sa začal v 60. rokoch minulého storočia v Škandinávii a USA. Postupne sa šíril v západnej Európe, až sa dostal aj k nám. Viac sa v ňom zdôrazňujú hodnoty individualizmu, autonómie a napĺňania vlastného potenciálu, čo znamená, že ľudia sa do manželstiev, dokonca ani do trvalých vzťahov a plodenia detí, až tak neženú. Obdobie po skončení školy berú skôr ako priestor na experimentovanie v práci aj vo vzťahoch, a tak necítia potrebu okamžite si zakladať rodinu a plniť záväzky, ktoré z toho vyplývajú. Nazývame to aj obdobím vynárajúcej sa dospelosti.

Keď už sa aj ľudia rozhodnú pre partnerský vzťah, často si nevolia manželstvo, ale kohabitáciu, teda spolunažívanie bez papiera. Kedysi to bol akýsi test pred vstupom do manželstva, dnes je to bežná trvalá forma spolužitia. K tomu pribúdajú aj rozvody a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie