Denník N

Kvalita vzduchu v Bratislave je horšia, ako ukazujú oficiálne čísla, upozorňuje po meraniach nemecké združenie

Simon Annen z UND meria koncentráciu oxidu dusičitého. Foto N - Vladimír Šimíček
Simon Annen z UND meria koncentráciu oxidu dusičitého. Foto N – Vladimír Šimíček

Oficiálne meracie stanice musia byť umiestnené tam, kde predpokladáme najhoršiu kvalitu vzduchu, upozorňuje Deutsche Umwelthilfe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Pre ľudské zdravie sú najnebezpečnejšie ultrajemné častice, pretože sa cez pľúca dostanú až do krvi, kde spôsobujú srdcovocievne choroby, rakovinu a iné choroby,“ vysvetľuje Hanna Rhein z nezávislej neziskovej organizácie Deutsche Umwelthilfe (DUH) na Štefánikovej ulici v Bratislave.

Jej rozprávanie prerušuje varovný signál zo zariadenia P-trak, ktoré meria koncentrácie týchto častíc v okolitom vzduchu. „Keď je koncentrácia príliš vysoká, začne to pípať,“ ospravedlňuje sa a zariadenie vypína. Na displeji svieti číslo 100-tisíc.

Vedľa nej kľačí pri oveľa väčšom prístroji jej kolega Simon Annen, ktorý meria koncentráciu oxidu dusičitého.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) neexistuje bezpečná hladina ultrajemných častíc. Priemernú hodnotu nad 20-tisíc častíc na centimeter kubický za jednu hodinu však považuje za nebezpečné znečistenie.

Ich meranie v Bratislave je súčasťou takzvanej „Pollution Walk“ (prechádzka znečistením), ktorú spolu s nemeckou organizáciou DUH organizovali občianske združenia Cyklokoalícia a Znepokojené matky. Prechádzka viedla cez dve frekventované ulice – Štefánikovu a Šancovú – a skončila sa na Račianskom mýte.

Zariadenie P-trak ukazuje koncentráciu ultrajemných častíc vo vzduchu: 93 100 na cm3. Foto – Ivana Nemethová

Prečo stanice v Bratislave nie sú úplne presné

Okrem novinárov prišli aj zástupcovia z Metropolitného inštitútu Bratislavy a magistrátu. Aj oni často riešia témy súvisiace s kvalitou ovzdušia.

Znečistenie ovzdušia je podľa WHO aj EÚ obrovský problém. Len oxid dusičitý spôsobil v roku 2020 v Európe 136-tisíc predčasných úmrtí. Najväčším zdrojom tohto jedovatého plynu sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Doprava v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie