Denník N

Robert Fico žije sen normalizačného kádra z 80. rokov, hovoria historici Slávik a Morbacher

Historici Martin Slávik (vľavo) a Ľubomír Morbacher. Foto N - Vladimír Šimíček
Historici Martin Slávik (vľavo) a Ľubomír Morbacher. Foto N – Vladimír Šimíček

Podľa odborníkov na totalitné režimy investuje demokracia do rozvoja a plurality spoločnosti, kým totalita investuje do represie a zastrašovania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Historici Martin Slávik a Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia Living Memory skúmajú fungovanie totalitných režimov. Krátko pred parlamentnými voľbami rozprávali v Denníku N o niektorých historických paralelách, na ktoré si spomenuli pri sledovaní vyhrotenej predvolebnej kampane.

Tentoraz popisujú príklady toho, kde vidia nedemokratické tendencie novej Ficovej vlády.

Čo vás ako historikov najviac vyrušilo od konania posledných parlamentných volieb? 

Martin Slávik: Vyrušila ma tá hrubosť, surovosť, s ktorou sa noví potentáti chopili moci. Ale ešte viac ma vyrušuje, že na Slovensku došlo v praktickej rovine k naplneniu toho, o čom v 80. rokoch snívali dôstojníci dezinformačného odboru KGB. Ich vytúženým cieľom bolo, aby v krajine, na ktorú zamerali svoje operácie, došlo k preprogramovaniu hláv kritickej väčšiny obyvateľov.

Preprogramovanie v akom zmysle?

Martin Slávik: V tom zmysle, aby keď napríklad započujú slovo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Československo

Robert Fico

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie