Denník N

Bitky sú u nás minulosťou, ak sa to deje, tak len výnimočne, hovorí vychovávateľ z reedukačného centra v Levoči

Pavol Urda. Foto N - Andrej Bán
Pavol Urda. Foto N – Andrej Bán

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Generálna prokuratúra v januári zverejnila správu, ktorá odhaľuje šokujúce zistenia o fungovaní trinástich reedukačných centier, kam prišla na neohlásenú kontrolu. Pavol Urda pracuje štyridsať rokov ako vychovávateľ v jednom z nich, v Levoči, predtým v Spišskom Hrhove.

„Za štyridsať rokov mojej praxe ide o prvú správu, ktorej autorka si dala záležať a išla do detailov. Konečne sa niečo také udialo, taká dôsledná kontrola ešte nebola. Áno, chodili k nám školské inšpekcie a dozorujúci prokurátori, aj osamote hovorili s klientkami, to sa však s touto správou nedá porovnať,“ hovorí Urda.

Prokurátorka vo svojej správe centru v Levoči vyčítala napríklad to, že v ňom už niekoľko mesiacov nepracuje psychológ a ciele reedukačných programov sú formulované vágne.

Upozornila aj na nedostatočnú veľkosť izieb, strihanie dievčat a skutočnosť, že im v zariadení neumožnili dostatočný pobyt vonku. To, či sa deti dostanú na čerstvý vzduch, podľa správy závisí od ochoty konkrétnych vychovávateľov.

Prokurátorka opísala aj prípad, keď zdravotná sestra bagatelizovala zdravotný stav jedného z dievčat slovami, že „to je len nejaká cysta“ a „či má riešiť každú hrčku návštevou lekára“.

Za neakceptovateľné označila aj to, že zdravotná sestra bola prítomná pri sedeniach dievčat so psychiatričkou.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo Urda na správe kritizuje;
  • že on sám nikdy dieťa neudrel, za ostatných však ručiť nemôže;
  • ako ho v minulosti ostatní vychovávatelia presviedčali, aby na bitie detí neupozorňoval;
  • že keď pred 40 rokmi nastúpil, bol zhrozený z bitia detí ako jednej z bežných výchovných metód;
  • ako je to so samotkami a strihaním dievčat proti ich vôli dohola;
  • ako skončil prípad bitej klientky.

Čítali ste správu Zuzany Hozovej z generálnej prokuratúry (GP) o reedukačných centrách?

Samozrejme, ale až na internete. Pani prokurátorka, ktorá ju vypracovala, s nami vychovávateľmi nekomunikovala. Zavolala si len zdravotnú sestru, aby sa vyjadrila k podozreniam o strihaní klientok dohola. A hovorila s naším riaditeľom.

Čo hovoríte na túto správu, ktorá zistila závažné nedostatky v každom z trinástich kontrolovaných centier?

Hodnotím ju veľmi pozitívne. Za štyridsať rokov mojej praxe išlo o prvú správu, ktorej autorka si dala záležať, išla do detailov. Konečne sa niečo také udialo. Taká dôsledná kontrola ešte nebola. Áno, chodili k nám školské inšpekcie a dozorujúci prokurátori, aj osamote hovorili s klientkami, to sa však s touto správou nedá porovnať. Na druhej strane, negatívom tej správy je, že ju považujem za tendenčnú a subjektívnu.

V akom zmysle je podľa vás správa tendenčná a subjektívna?

Ako keby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie