Denník N

Z Putina vyžaruje sebavedomie a zároveň sa nevie zbaviť strachu. Vysvetľujeme, prečo voľby v Rusku ťažko nazvať voľbami

Ruský prezident Vladimir Putin sa pripravuje na piate znovuzvolenie. Tentoraz v atmosfére vojny, ktorú vedie proti Ukrajine. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin sa pripravuje na piate znovuzvolenie. Tentoraz v atmosfére vojny, ktorú vedie proti Ukrajine. Foto – TASR/AP

Ruský politológ, historik a pozorovateľ vysvetľujú, prečo Putin potrebuje voľby, ktoré nebudú spravodlivé ani fér.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Už o mesiac sa v priebehu troch dní, od 15. a do 17. marca, v Rusku uskutočnia prezidentské voľby.

Podľa expertov a volebných pozorovateľov ich však len veľmi ťažko nazvať voľbami. Už teraz je jasné, že ich s prehľadom vyhrá Vladimir Putin, ktorý v nich bude kandidovať po piaty raz, znovu bez reálneho súpera a riadnej demokratickej súťaže.

Jediný kandidát, ktorý vystupoval proti vojne na Ukrajine, Boris Nadeždin nakoniec ani nebol zaregistrovaný, pretože podľa Centrálnej volebnej komisie nemal dosť podpisov.

Tá tvrdí, že pri kontrole bolo 9 147 neplatných podpisov a 95 587 uznala. Podľa oficiálnych pravidiel na registráciu ich Nadeždin potreboval najmenej stotisíc a zároveň odovzdať mohol maximálne 105-tisíc podpisov.

Ruské prezidentské voľby tak prebehnú v súlade s propagandou Kremľa: vojna proti Ukrajine sa v nich kritizovať nebude a Vladimir Putin ani tentoraz nebude čeliť nepríjemným otázkam ani súperom.

V situácii, keď dopredu vieme, kto bude víťaz, aký majú potom voľby vôbec význam? Prečo ich Putinov režim potrebuje? A dá sa o nich hovoriť ako o férových a slobodných?

Odpovede na tieto otázky sme hľadali s ruským politológom aj historikom a dlhoročným pozorovateľom volieb.

Politológ: prečo Putin potrebuje voľby

„Po vylúčení Nadeždina to bude volebná procedúra podobná referendu,“ povedal pre Denník N ruský analytik Andrej Kolesnikov. Akási povinná jazda, ktorá poslúži na potvrdenie legitimity autokratického štátu.

To, že nakoniec nebude kandidovať ani Nadeždin, podľa Kolesnikova ukazuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie