Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: O slovenských novinároch, ktorí obdivujú konšpirátora a propagandistu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň, v dnešnom MediaBrífingu nájdete:

 • Carlson robí promo Putinovi, niektorí novinári ho aj tak zbožňujú;
 • Meta bude označovať obsah vytvorený umelou inteligenciou, zatiaľ sa tým veľa nezmení;
 • väčšina ľudí nechce moderovanie toxického obsahu;
 • ďalšie dôležité správy o médiách a internete.
Tucker Carlson sa baví na slovách Vladimira Putina. Zdroj: TCN

Keď americký moderátor a konšpirátor Tucker Carlson oznámil, že bude robiť rozhovor s Vladimirom Putinom, jeho kritici varovali, že to bude obyčajná propaganda ruského režimu. A nemýlili sa.

Putin počas celého rozhovoru nečelil žiadnym protiotázkam, jeho vyjadrenia boli prijaté nekriticky a bez fact-checkingu. Carlson nepoložil jedinú otázku o útokoch na civilistov či ďalších zločinoch spáchaných okupantmi. Ruský líder dve hodiny šíril svoje už dobre známe manipulácie.

Diváci si tak mohli vypočuť, že Ukrajina je len bábkový štát ovládaný Američanmi a nacistami, Putin bol vždy zástancom dialógu a spolupráce, chcel dokonca vstúpiť do NATO, ale Západ bol proti, nedodržiaval dohody a ohrozoval Rusko. Vojnu vyvolali Ukrajinci a Američania, Rusko nechce nič iné, len mier, ale zatiaľ je v tejto snahe osamotené.

Carlson mal počas rozhovoru na tvári svoj typický zamyslený pohľad, z ktorého vyžaruje lačnosť po nových vedomostiach. K Putinovi sa správal, akoby to bol demokratický líder, inšpiratívny človek, čestný politik, dobrý kresťan a mierotvorca. Keď ruský líder zavtipkoval, Carlson sa nahlas smial.

Jediný svetlý moment nastal, keď sa Carlson pýtal na uväzneného reportéra denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha a vyzval Putina, aby ho prepustili. Inak bol prezident bez oponentúry a mohol sa cítiť, akoby s ním robil rozhovor nejaký úslužný moderátor z ruskej štátnej televízie.

Prečo je to dôležité: Od začiatku vojny proti Ukrajine neposkytol Putin žiaden rozhovor západným novinárom. Nezávislí novinári v krajine skončili vo väzení, museli emigrovať alebo sa podriadiť brutálnym obmedzeniam znemožňujúcim slobodnú žurnalistiku.

 • Carlson tvrdí, že médiá sú „skorumpované“ a o vojne na Ukrajine šíria lži. Dokonca vraj robia propagandu, ktorá zabíja ľudí.
 • Sám seba Carlson prezentuje ako novinára, ktorého „povinnosťou je informovať ľudí“.
 • Avšak už príchod do Moskvy začal lžou, keď tvrdil, že „žiadny západný novinár sa neobťažoval urobiť rozhovor“ s Putinom. Svetové médiá žiadajú o rozhovor dlhodobo, no Putin odmieta čeliť kritickým otázkam. Viac sa téme venuje kolega Tomáš Čorej.

Prečo teraz Putin na rozhovor pristúpil? Pretože Carlson nie je novinár, neriadi sa zásadami profesionálnej žurnalistiky a je známy svojím obdivom k autokratom a Rusku. Navyše je to jedna z najpopulárnejších mediálnych osobností v USA. Pozornosť, ktorú rozhovor vyvolal (za prvých 12 hodín od zverejnenia mal len na Twitteri takmer 90 miliónov zobrazení), môže Kremľu pomôcť ovplyvniť verejnú mienku v čase, keď sa rozhoduje o ďalšej vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

Stojí za pozornosť: O Carlsonovi sa vie, že je to klamár, rasista a manipulátor. Aj jeho lži o manipulácii amerických volieb prispeli k tomu, že televízia Fox News, odkiaľ bol vyhodený, musela zaplatiť rekordné odškodné 790 miliónov dolárov.

Napriek svojim novinárskym zlyhaniam, ktoré sú roky podrobne mapované, má Carlson fanúšikov aj v našich médiách. Teraz nie je reč len o obskúrnych konšpiračných plátkoch. Carlsonom je dlhodobo očarená aj redakcia konzervatívneho webu Štandard. (Konkurenčný Postoj sa od Carlsona dištancoval.)

 • Šéfredaktor Jaroslav Daniška o Carlsonovi kedysi napísal, že je pre Štandard „cenným zdrojom informácií a sledovaným komentátorom“. Hoci čelí „obrovskej vlne nenávisti“, je to „odolný typ, na mnohé invektívy odpovedá s humorom, iné ignoruje“.
 • Vlani Daniška uviedol, že Carlson je pre konzervatívcov „nejasná nádej kdesi v zaoceánskej hmle“. Priznal tiež, že pri téme vojny na Ukrajine má podobné názory ako Štandard. „Chyby a omyly iných komentátorov a moderátorov, ktorí sa pravidelne mýlili spolu s establišmentom, boli rádovo väčšie,“ dodal šéfredaktor.
 • Zástupca šéfredaktora Peter Števkov v decembri napísal, že „afinita“ k niektorým Carlsonovým názorom „je zo strany konzervatívne orientovaného Štandardu prirodzená“.
 • Spolumajiteľ Štandardu Peter Núñez chce vybudovať stredoeurópsku obdobu televízie Fox News, ktorej najvýraznejšou tvárou bol dlho práve Carlson.
 • Podľa komentátora Daga Daniša je Carlson „jeden z posledných pilierov kritickej žurnalistiky“ a „rebel“, ktorý bojuje za udržanie slobodnej spoločnosti, no prevalcovala ho „progresívna cenzúra“, a tak musel odísť z Fox News.
 • „Carlsonovi sa vyčítalo, že bol jednostranný, zaujatý, provokačný a často za hranou pravidiel poctivej žurnalistiky. Nič z toho však nesedí,“ tvrdí Daniš bez protiargumentov. Dodáva, že americký moderátor „nemal chrbticu z gumy“.

Nuž, prezentovať sa ako odvážne médium hľadajúce pravdu a zároveň obdivne vzhliadať k propagandistovi Carlsonovi, to dá chrbtici zabrať.

Jaroslav Daniška a Tucker Carlson maďarskom Ostrihome v roku 2021.

Viac informácií: Dag Daniš oslavuje Carlsona aj po rozhovore s Putinom a už tradične agresívne útočí na skutočných novinárov. Carlson podľa neho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Médiá

Mediabriefing logoMediaBrífing

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie