Denník N

Ako umlčať obete – prečo ženy nepodávajú trestné oznámenie

Foto – Jo Panuwat D/stock.adobe.com
Foto – Jo Panuwat D/stock.adobe.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Novinárky Jodi Kantor a Megan Twohey v knihe Stalo sa to aj mne priniesli strhujúce rozprávanie o sexuálnom obťažovaní v šoubiznise, ktorého obeťami boli aj herečky Rose McGowan, Ashley Judd či Gwyneth Paltrow. Zároveň vysvetľujú, prečo trvá aj desaťročia, kým sa vyšetria prípady sexuálneho násilia na ženách.

Herečka Rose McGowan v roku 2016 obvinila nemenovaného producenta – klebetilo sa o Weinsteinovi – zo znásilnenia. „Lebo v Hollywoode/médiách je to verejným tajomstvom a zahanbovali ma, kým toho, kto ma znásilnil, vychvaľovali,“ napísala v tweete, pridala doň aj hashtag #WhyWomenDontReport (Prečo ženy nepodávajú oznámenie).

Ženy však až príliš často zažívajú beztrestné sexuálne obťažovanie. Vedkyne, čašníčky, roztlieskavačky, manažérky a robotníčky v továrňach sa musia popri obchytkávaní, chlipných pohľadoch či neželaných návrhoch usmievať, aby dostali ďalšie prepitné, ďalšiu mzdu či jej zvýšenie. Sexuálne obťažovanie je protizákonné – no na niektorých pracovných pozíciách rutinné. Nad ženami, ktoré sa ozvali, zvyčajne mávli rukou alebo ich očiernili. Obete boli často jedna pred druhou skryté a od seba navzájom izolované. Mnoho ľudí sa zhodovalo, že najlepšou možnosťou pre ne bolo prijať peniaze ako určitú formu odškodnenia výmenou za ich mlčanie.

„Právnička mi povedala, že kvôli sexuálnej filmovej scéne, ktorú som natočila, nemám šancu zvíťaziť nad šéfom filmového štúdia.“ Tweet Rose McGowanovej. Zdroj – Twitter/X

Páchatelia sa, naopak, mnohokrát preplavili k čoraz vyššej úrovni úspechu a uznania. Tých, ktorí ženy sexuálne obťažovali, často tolerovali, ba dokonca povzbudzovali ako nezbedných zlých chlapcov. Vážne dôsledky sa vyskytovali zriedka. Megan Twohey napísala niektoré z pôvodných článkov, v ktorých ženy tvrdili, že Donald J. Trump ich využíval – a následne informovala o jeho triumfe vo voľbách v roku 2016.

Gwyneth Paltrow spočiatku sotva patrila k ľuďom, ktorých sa Jodi Kantor chystala kontaktovať. Bola Weinsteinovým zlatým dievčaťom, jednou z jeho najväčších hviezd a aj po dvadsiatich rokoch sa spomienky na jej hereckú kariéru stále viazali s ním. Neraz ich odfotografovali spolu, smejúcu sa dvojicu ako otec a dcéra. V roku 1999, keď Paltrow získala Oscara v kategórii najlepšia herečka za úlohu vo filme Zamilovaný Shakespeare (Shakespeare in Love), Weinstein stál vedľa nej a vyžarovala z neho hrdosť: vyprodukoval film, stvoril hviezdu. Paltrowovej prezývka vtedy znela Prvá dáma Miramaxu.

V telefóne Paltrow pôsobila zdvorilo a znela trochu nepokojne. Po zvyčajných uisteniach – nie, nejde to na záznam; áno, Jodi chápe chúlostivosť situácie – sa Paltrow podelila o neznámu verziu príbehu svojho vzťahu s Weinsteinom.

Stretli sa pri výťahu na filmovom festivale v Toronte v roku 1994 alebo 1995, keď mala asi dvadsaťdva rokov, spomínala Paltrow. Vtedy sa u nej sotva dalo hovoriť o kariére. Jej rodičia – herečka Blythe Danner a režisér a producent Bruce Paltrow – boli úspešní a ona dostala za film Flesh and Bone povzbudivé recenzie, no stále chodila po kastingoch, aby získala viac úloh.

Priamo pri výťahu jej Weinstein vyjadril dôveru. Videl som vás v tamtom filme; musíte prísť pracovať pre nás, pamätá si na jeho slová. Ste skutočne talentovaná. „Spomínam si len, že vďaka jeho názoru som mala pocit, že som získala legitimitu,“ povedala.

Paltrow sa pridala k zamestnancom Miramaxu v centre mesta, ktorí jej vtedy pripadali srdeční a kreatívni. „Cítila som sa ako doma,“ poznamenala. Chodila s Bradom Pittom, ktorý sa v tom čase tešil väčšej sláve ako ona, a lietala medzi New Yorkom a Los Angeles. Na jednej z týchto ciest ešte pred začiatkom nakrúcania filmu Emma dostala fax od svojich zástupcov z talentovej agentúry Creative Artists Agency, ktorí ju žiadali, aby sa stretla s Weinsteinom v hoteli Peninsula v Beverly Hills.

Išlo o ten istý hotel ako v príbehu Ashley Judd (americká herečka, pozn. red.). Paltrowovej ďalšie slová tiež zneli povedome. Stretnutie pôsobilo rutinne, konalo sa v súkromí apartmánu. „Vybehla som tam, bola som trochu ako zlatý retriever, celá šťastná, že vidím Harveyho,“ povedala. Zhovárali sa o práci. No Weinstein stretnutie ukončil tým, že na ňu položil ruky a požiadal ju, aby s ním išla do spálne a navzájom sa pomasírovali. Paltrow nedokázala celkom spracovať, čo sa deje, povedala. Weinsteina vnímala ako strýka. Pomyslenie, že sa o ňu zaujíma zo sexuálnej stránky, ju šokovalo a dvíhal sa jej z neho žalúdok. Po druhýkrát ju vyzval, aby sa presunula do spálne, pokračovala.

Ospravedlnila sa, ale „nie tak, aby mal pocit, že urobil niečo zlé“, povedala. O tom, čo sa stalo, hneď po odchode porozprávala Bradovi Pittovi a následne aj niekoľkým priateľom, príbuzným a agentovi.

Keď sa Paltrow s Pittom o niekoľko týždňov zúčastnili na tej istej filmovej premiére ako Weinstein, Pitt producenta konfrontoval a povedal mu, aby dal ruky preč. Paltrowovej sa vtedy uľavilo: jej priateľ ju ochraňuje.

Herečka Gwyneth Paltrow. Foto – Tasr/Ap

No po návrate do New Yorku jej Weinstein zavolal a vyhrážal sa jej, hrešil ju, že Pittovi povedala, čo sa stalo. „Povedal niečo v zmysle ‚zničím ti kariéru‘,“ uviedla. Pamätala si, že stála vo svojom starom byte na ulici Prince Street v štvrti SoHo a bála sa, že príde o obe roly, najmä o tú hlavnú v Emme. „Bola som nikto, dieťa, mala som podpísané zmluvy. Premkol ma strach, myslela som si, že ma prepustí,“ vyhlásila.

Pokúsila sa vrátiť ich vzťah späť na profesionálnu úroveň, vysvetlila Weinsteinovi, že prezradiť to priateľovi bolo prirodzené, ale že tú udalosť chce hodiť za hlavu a pohnúť sa vpred. „Chcela som pokoj, nikdy som nechcela žiadne problémy,“ objasnila. Na istý čas sa ich vzťah napravil. „Nejakým zvláštnym spôsobom som si vravela, nuž, je to za nami,“ povedala.

Na Instagrame Paltrow vyzerala bezstarostne ako vždy. V súkromí sa však cítila zdrvená a neistá, či zvládne ešte viac kontroverzie. Bola presvedčená, že z akéhokoľvek príbehu, ktorý by zahŕňal ju, Weinsteina a sex, by sa pravdepodobne urobila senzácia, premenil by sa na lacný celebritný škandál týždňa. „Nevedela som, či ma nebudú vláčiť v bahne,“ povedala. „To sa zvyčajne ženám stáva, ak sa na to pozriete z historického hľadiska.“ Pracovalo pre ňu viac ako sto zamestnancov, splácali hypotéky a vychovávali deti a pustiť sa do väčšej polemiky mohlo uškodiť aj im. „Nemôžem potopiť firmu,“ vyjadrila sa.

Paltrow sa však rozhodla, že svoju hollywoodsku sieť kontaktov využije, aby Jodi pomohla identifikovať a naverbovať ďalšie Weinsteinove obete, aby sa ženy mohli podeliť o bremeno toho, že spoločne prehovoria. (Jodi sa pred ňou nemohla zmieniť o Juddovej a naopak.) Paltrow zostavila zoznam s približne pol tuctom ďalších známych mien, ktorým chcela zavolať, pýtala si rady týkajúce sa protokolov investigatívnej žurnalistiky. Jodi navrhla ďalšie. Paltrow dovolenkovala s deťmi v Európe a na nástenkách jej účtov na sociálnych médiách sa zobrazovali poháre vína, piknik a talianske jazero. V súkromí zároveň písala SMS správy bývalým hereckým kolegyniam a známym v snahe získať kontakty na tú a tú a pýtala sa ostatných žien, či prehovoria.

Dnes, sediaca s prekríženými nohami na koberčeku v teple kozuba, Paltrow opísala veľmi odlišnú zmenu v chápaní svojej vlastnej minulosti a kariéry. Po prevalení článku o Weinsteinovom nevhodnom správaní sa dozvedela, že producent používal ju – jej meno, jej Oscara, jej úspech – ako prostriedok na manipulovanie iných zraniteľných žien. Počnúc jeseňou 2017 Paltrow strávila mnoho hodín telefonovaním s inými ženami, ktoré jej povedali, že kým ich Weinstein obťažoval či napádal, zvyčajne odkazoval na ňu a na jej prudko stúpajúcu kariéru a nepravdivo naznačoval, že sa mu podvolila. „Odkazoval na moju kariéru a pýtal sa ,Nechcete to, čo má ona?‘“

Niektoré zo žien prehovorili verejne. Iné sa Paltrowovej priznali, že keďže sa Weinsteinovi sexuálne podvolili, mali pocit, že sa o tom nikdy nebudú môcť otvorene vyjadriť. Weinstein poprel, že by niekedy niečo také o Paltrowovej povedal, no zdalo sa, že preto sa tak obával vyhliadky, že prehovorí: keby sa ostatné dozvedeli jej príbeh, jeho intrigy by sa rozpadli.

„To bola zďaleka najťažšia časť, cítiť sa ako nástroj donucovania k znásilneniu,“ povedala Paltrow cez slzy. „Takmer sa preto cítim istým spôsobom vinná, hoci je to úplne nelogické.“ Pri jej slovách odrazu prepych jej domu vyzeral trochu inak: Weinstein vzal Paltrowovej závideniahodný život a využil ho proti iným ženám.

***

Keď sme piateho októbra 2017 uverejnili článok o údajnom Weinsteinovom sexuálnom obťažovaní a násilníckom správaní, s údivom sme sledovali, ako sa pretrhla hrádza. Milióny žien na celom svete rozpovedali vlastné príbehy o zlom zaobchádzaní. Veľký počet mužov sa odrazu musel zodpovedať zo svojho predátorského správania vo chvíli bezprecedentného vyvodzovania zodpovednosti. Žurnalistika pomohla inšpirovať zmenu paradigmy.

Za Weinsteinom sa na okamih mihli mreže jeho zadržiavacej cely a do súdnej siene vstúpil v pokorujúcej pozícii. Ruky mu za chrbtom znehybňovali troje putá, aby sa prispôsobili obvodu jeho pása, a viedli ho dvaja detektívi, jedna z nich žena. Sudca otvoril konanie a prokurátorka zvučným hlasom uviedla body obžaloby: „Vaša ctihodnosť, obžalovaný stojí pred súdom obvinený zo znásilnenia jednej ženy a dvoch násilných zločinov kategórie B za dva osobitné násilné útoky.“ V priebehu strohých pár minút Weinsteina obžalovali zo znásilnenia jednej ženy a z nútenia ďalšej k orálnemu sexu v rámci sexuálneho trestného činu. Vzdal sa svojej slobody v podobe pasu a zložil kauciu milión dolárov.

Harvey Weinstein prichádza na súd. Foto – TASR/AP

Výsledok súdneho konania sa vôbec nedal predvídať. Weinsteina nemohli súdiť za sexuálne obťažovanie. To predstavovalo porušenie zákona z hľadiska občianskeho práva, a hoci mnohé ženy naňho podali žalobu, nebolo zrejmé, ako sa v ich prípadoch rozhodne. Niektoré z najvážnejších trestných obvinení producenta neboli v ten deň súčasťou pojednávania a nikdy sa na súd nedostali, pretože pri nich uplynula premlčacia lehota štátu New York. Ostatné údajné obete sa rozhodli zatiaľ nespolupracovať s úradmi, pretože sa chceli chrániť alebo nevideli ružovo vyhliadky na jeho odsúdenie. Jodi a Megan nepreverili dve ženy, ktoré stáli za bodmi obžaloby toho dňa. Nachádzali sa medzi desiatkami ďalších, ktoré sa prihlásili po publikácii ich reportáže, a meno jednej ženy dokonca ani nebolo zverejnené. (Prokurátori neskôr stiahli rad obvinení na základe výpovede jednej z týchto žalobkýň, potom pridali ďalšie súvisiace s treťou údajnou obeťou.) Bolo známe, že súdne konania proti sexuálnym trestným činom sa viedli ťažko, a Weinsteinov obhajca sľuboval, že ho zbaví viny.

No po takmer päťdesiatich rokoch údajných previnení mali prokurátori konečne Weinsteina na dohľad. „Teraz zažíva všetky tie veci, ktorým vystavil všetkých ostatných,“ uviedla pre Timesy Cynthia Burr, ktorá Weinsteina obvinila z nútenia k orálnemu sexu v 70. rokoch. „Poníženie, bezcennosť, strach, slabosť, samotu, porážku, utrpenie a zahanbenie. A preňho je to len začiatok.“

V závere súdneho pojednávania založili Weinsteinovi na členok objemný elektronický náramok na monitorovanie jeho polohy. Namietal, vzpieral sa neodvratnému a potom sa vzdal. Čo iné mal na výber? Keď vychádzal zo súdnej siene, vyzeral omráčený, akoby stále spracovával, čo sa stalo.

Čítali ste ukážku z knihy Stalo sa to aj mne od autoriek Jodi Kantor a Megan Twohey. Kúpite ju na obchod.dennikn.sk.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Knihy

Sexuálne zneužívanie

Životy žien

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie