Denník N

Teraz sme za exotov v Európe už my (udalosti týždňa)

Petková, Štrasser, Tódová, Hudák a Javorský vyberajú udalosť, prešľap, podcenený moment a citát týždňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Udalosť týždňa

Bola som pri tom, ako poslanci schvaľovali nižšie tresty za korupciu a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Do poslednej chvíle som verila, že v niekoľkých poslancoch Hlasu sa pohne svedomie. Veď ako im v liste napísal otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak, sú medzi nimi takí, ktorí Slovensko zviditeľnili v pozitívnom zmysle slova.

Dúfala som, že práve títo si spomenú na svoj poslanecký sľub. Na svoju česť a svedomie, s rukou na ústave, predsa sľúbili, že svoje povinnosti budú plniť v záujme občanov. Bolo nepochybné, že navrhované zmeny idú proti nim. Zákon, ktorý bude trestať státisícové korupčné skutky verejných činiteľov len podmienkou, bude totiž zásadným spôsobom motivovať k takejto činnosti, a to bez ohľadu na to, kto bude v budúcnosti riadiť štát. O tom, že korupcia sa následne premietne do kvality štátom poskytovaných služieb v zdravotníctve, školstve či iných oblastiach, zrejme nikto nepochybuje. Úľavy v trestaní daňových trestných činov môžu viesť k zníženému výberu daní a negatívnym vplyvom na ekonomický rast a rozvoj Slovenska.

Svetielko nádeje zhaslo, keď som vo štvrtok vstúpila na parlamentný balkón, odkiaľ môže verejnosť sledovať rokovanie. Naskytol sa mi pohľad na vedenie Národnej rady. Spravodajcom novely bol poslanec Tibor Gašpar

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie