Denník N

Prečo znásilnenie nesmie byť premlčané za 10 rokov? Je to neúcta k obetiam a signál podpory pre agresorov, hovorí odborníčka

Ilustračné foto - Sidney Sims/Unsplash
Ilustračné foto – Sidney Sims/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koalícia vo štvrtok schválila premlčacie lehoty nielen pri korupcii a podvodoch, ale aj pri znásilnení. Verejnosť sa to dozvedela až vo štvrtok, teda v deň hlasovania.

„Som zhrozená. Je to cúvanie. Je to nepochopenie závažnosti tejto problematiky. Je to výraz neúcty k obetiam a signál podpory pre agresorov,“ hovorí Slávka Karkošková, analytička Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách.

Čo presne schválil parlament:

  • Premlčaciu lehotu pri znásilnení koalícia skrátila na polovicu – z 20 rokov na 10 rokov.
  • V prípade závažnejších foriem znásilnenia a aj s fatálnymi následkami sa skracuje premlčanie z 20 na 15 rokov.
  • Z 20 na 15 rokov sa skracuje aj premlčacia lehota pri sexuálnom násilí spáchanom na deťoch, teda osobách do 18 rokov. Premlčacia lehota však začne plynúť až od času, keď obeť dovŕši 18 rokov. Poslanec Smeru Tibor Gašpar vo štvrtok vysvetľoval, že dieťa si to nemuselo uvedomovať a „po dovŕšení 18. roku sa predpokladá, že si to rozmyslí a pôjde to nahlásiť“.

Koalícia v tom problém nevidí. „Premlčacia lehota začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ obhajoval zmenu novozvolený poslanec Richard Glück.

Prečo ani 10 rokov nestačí, aby obete znásilnenia našli silu ísť na políciu? A prečo právna úprava môže znamenať, že páchateľom sexuálneho násilia prejde ich skutok beztrestne?

Prinášame prehľad hlavných mýtov o sexuálnom násilí a vysvetlenie, prečo obete potrebujú čas na to, aby našli odvahu hovoriť. Obete sexuálneho násilia majú viacero dôvodov, prečo to ihneď nenahlásia.

Glück: „Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní…“

Obete sú fyzicky aj psychicky ochromené, zamrznú.

Znásilnenie je hlboký zásah do intimity človeka. „Vo svojej podstate vyjadruje asi to najzákladnejšie poníženie druhej osoby,“ hovorí Karkošková.

Môže sa zdať nepochopiteľné, prečo sa obete sexuálneho násilia nebránia, fyzicky neútočia, nekričia. Psychológovia však upozorňujú, že často sa stáva presný opak: obete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Sexuálne zneužívanie

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie