Denník N

Prezidentka má dve možnosti, ako konať pri novele Trestného zákona. Ani jedna nie je ideálna

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Novela Trestného zákona je od štvrtka schválená a začal sa súboj s časom a aj taktizovanie v Prezidentskom paláci – ale aj v koalícii.

Prezidentka Zuzana Čaputová už po hlasovaní parlamentu povedala, že urobí všetko preto, aby novela nenadobudla účinnosť.

Tento postoj opakuje aj v piatok. „O svojom ďalšom postupe bude prezidentka informovať v priebehu budúceho týždňa,“ povedal hovorca Martin Strižinec nad rámec štvrtkovej informácie.

„My urobíme všetko preto, aby to, čo bolo schválené v Národnej rade, vstúpilo do platnosť a stalo sa účinné,“ odkázal prezidentke premiér Robert Fico (Smer).

Predseda vlády označil vyhlásenie prezidentky za prejav neúcty voči Národnej rade. Povedal, že ak by prezidentka mala záujem na vylepšení novely, môže ju vetovať a k vetu navrhnúť zmeny – čo sa veľmi nekryje s realitou, keďže koalície Smeru doteraz pripomienky prezidentov pri vetovaní zákonov zväčša ignorovali.

Čaputová vo štvrtok označila prijatie novely Trestného zákona za zlú správu pre Slovensko a všetkých občanov. Skritizovala, že návrh prijala vládna koalícia bez pripomienkového konania, odbornej oponentúry, čo môže spôsobiť celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou.

Dve riešenia. Ani jedno nie je bez rizika

Prezidentka má v podstate dve možnosti, ako môže postupovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad špeciálnej prokuratúry

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie