Denník N

Prečo svet potrebuje viac trhu v zdravotníctve

Foto N - Peter Lázár
Foto N – Peter Lázár

Re: Zdravotníctvo dnes nepotrebuje viac trhových riešení, ale pevnejšiu reguláciu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je analytik INESS, činnosť INESS podporili aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union

Je to otrepané, ale nedá mi nezareagovať na komentár Libora Meliorisa frázou majora Terazkyho: … čo vy si predstavujete pod takým slovom „pevnejšia regulácia“?

Zdravotníctvo má svoje ministerstvo, svoj úrad pre dohľad, má úrady verejného zdravotníctva, svoje komory, má NCZI, má IZA, má NIHO. Má dominantnú štátnu poisťovňu a dominantné štátne nemocnice. Štát vlastní a kontroluje vzdelávací reťazec. Generuje plejádu zákonov a podzákonných noriem. Len tých 11 najdôležitejších zákonov bolo za posledných 20 rokov novelizovaných 603-krát. Zákon o zdravotných poisťovniach mal pri svojom vzniku zhruba 23 000 slov, dnes má okolo 55 000 slov. Máme tu tabuľkové platy. Máme tu reguláciu zisku. Máme tu po novom programovú vyhlášku, ktorá poisťovniam káže, ako presne majú použiť peniaze.

Ale dobre, ono sa isto nejaká regulácia ešte dá vymyslieť. I keď pri pohľade na súčasný politický vývoj by som chcel mať autorov optimizmus, že tou pevnejšou reguláciou nebude povinná liečba Savom a kozmickými kryštálmi. Problém s komentárom mám iný. Ten, že autor vníma diskusiu „konkurencia verzus direktívny plán“ len ako diskusiu o prelievaní vody v uzavretej nádobe: „Čím lepšie sa bude dariť nemocniciam a ambulanciám, tým horšie sa bude dariť poisťovniam.“

Spotrebiteľská revolúcia

Súčasný systém zdravotníctva sa v mnohom podobá priebežnému dôchodkovému systému. Dnešní mladí zdraví pracujúci finančne (odvody) aj fyzicky (zdravotníci) zabezpečujú dnešným starým chorým nepracujúcim zdravotnú starostlivosť. A rovnako ako pri dôchodkoch je takýto systém vzhľadom na demografiu odsúdený na hlbokú eróziu. Dnes na jednu sestru pripadá zhruba 20 ľudí vo veku nad 70 rokov. V roku 2030 to bude okolo 30. To je už o šesť rokov! V prípade lekárov bude situácia len o chlp menej zlá. Vychádzajúc z projekcií Európskej komisie, slovenské zdravotníctvo bude do roku 2030 potrebovať 5-11 miliárd eur navyše oproti súčasnej trajektórii.

To nie je, samozrejme, len problém Slovenska. Na svete neexistuje krajina, ktorá by tvrdila, že má dnes dosť zdravotníkov, nieto v budúcnosti. Ešte nedávno som veril, že ma v starobe budú ošetrovať mladí Indovia a Filipínky. No globálna demografia v posledných rokoch tak šliapla na brzdu, že si to už nemyslím.

Túto zmenu nebude možné zvládnuť ani tou najlepšou reguláciou. V

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zdravotníctvo

Komentáre

Teraz najčítanejšie