Denník N

High 5ive: Bude stačiť sto hodín čítania o totalitarizme od Hannah Arendtovej?

Z preformancie umelkyne Tanie Bruguery. Foto -Claudio Fuentes
Z preformancie umelkyne Tanie Bruguery. Foto -Claudio Fuentes

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Keď jej nariadili domáce väzenie, urobila kubánska umelkyňa a aktivistka Tania Bruguera performanciu vo svojom dome. Išlo o nepretržité čítanie diela Pôvod totalitarizmu od Hannah Arendtovej, trvajúce sto hodín. Reproduktormi sa čítačka prenášala na ulicu. Umelkyňu zatkli a ona konštatovala: „Takto funguje totalita.“

Počas tohto víkendu prebieha táto stohodinová performancia v berlínskej galérii Hamburger Bahnhof. Do čítania sa mohli prihlásiť aj návštevníci, všetky časové sloty sú obsadené. Zatýkať sa tu nebude, témy autoritarizmu, populizmu či rasizmu sú však aj v Nemecku opäť živé. Budeme si musieť aj my Arendtovú oživiť?

Tania Bruguera číta v galérii Hamburger Bahnhof. Foto – Jacopo La Forgia

*

Mám rád film Povraz (1948) od Alfreda Hitchcocka. Videl som ho mnohokrát. Baví ma jeho komorná atmosféra (jedna izba), budované napätie i to, že bol nakrútený jedným záberom. Spomenul som si naň pri pozeraní filmu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie