Denník N

Leško, Vašečka, Šimečka: Štát prestal chrániť svojich občanov, budú vládnuť zločinci

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Chcú, aby sme boli mafiánsky štát podľa práva, hovoria o vláde Marián Leško, Michal Vašečka a Martin M. Šimečka v diskusii Ako zachrániť demokraciu, ktorá bola vo štvrtok v bratislavskom DPOH.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parlament schválil novelu trestných kódexov a zrušenie špeciálnej prokuratúry. K čomu sa dá toto hlasovanie prirovnať?

Marián Leško: Slovensko zažilo niečo podobné v roku 1994, keď sa Vladimír Mečiar tretíkrát vrátil k moci. Možno si pamätáte noc dlhých nožov, keď vymenil možno päťdesiat štátnych funkcionárov bez toho, aby im dal šancu obhájiť sa a vôbec to nemalo zákonný rámec. Urobil z večera do rána takmer štátny prevrat a vedeli sme, že sa blíži niečo, čo má ambíciu stať sa autoritatívnym režimom. Európa zareagovala, poslala demarše a všetci vedeli, že keď prišiel Mečiar, prišla divočina. Teraz je to trochu iné v tom, že Robert Fico tú noc dlhých nožov chtiac-nechtiac musel rozložiť na štyri týždne. Kým Mečiar mal ambíciu zmeniť štát na autoritatívny režim, aby on bol ten, kto povie a všetci poslúchajú, Fico má oveľa nebezpečnejšiu ambíciu. Má ambíciu zmeniť mafiánsky štát z „de facto“, na „de iure“. Aby to nebolo tak, že mafiánsky štát je nejakým vybočením z práva, ale aby to bol mafiánsky štát podľa práva. To je niečo, čo sme nezažili.

Martin Milan Šimečka: Je to systémová zmena, ktorá nie je dokonca porovnateľná ani s tou nocou dlhých nožov. Táto zmena je dlhodobá a vo vnútri štátu. Robert Fico fakticky rúca základy republiky, lebo vytvára novú kastu, privilegovanú vrstvu, ktorou sú zločinci. Slušní občania budú druhoradí. Sú nevinní, ale budú potrestaní tým, že im bude vládnuť táto kasta. Je to naozaj vážne. Viem, že situácia je iná, lebo sme v EÚ a môžeme si nahovárať, že to nie je také dramatické, ale v skutočnosti je to podobné, ako keď vznikol Slovenský štát, ktorý posielal na smrť slovenských Židov. Bol to kastovný štát privilegovanej vrstvy.

Podobný bol aj za komunizmu, najmä za Gustáva Husáka, keď sa vytvorila privilegovaná vrstva komunistov a okrem iného aj celého policajného aparátu a štátnej bezpečnosti. Za toho Husáka, ktorému sa dnes Fico klania, lebo sa v ňom vidí. Je to taká hlboká systémová zmena, že ešte len uvidíme dôsledky. Ale je evidentné, že to mení podstatu republiky. Nám naozaj budú vládnuť zločinci a nebudeme chránení štátom. Podstata štátu je, že chráni svojich občanov. Martin Luther King kedysi povedal, že zákon nemôže nikoho prinútiť, aby ho miloval, ale môže zabrániť, aby bol lynčovaný. Tým vytvoril jednoduchú definíciu štátu: zákony majú zabrániť tomu, aby vám bolo ubližované. Tu sa deje to, že zákony zaručujú, že vám bude ubližované.

Michal Vašečka: Toto naozaj nie je iba také obyčajné hlasovanie. Pamätajte si tie mená. Ja som si mnohé mená z noci dlhých nožov zapamätal, hoci je to už skoro tridsať rokov. Vtedy tam sedel jediný človek z opozície – Robert Fico z SDĽ a upozorňoval tú zurvaleckú väčšinu, HZDS, SNS a Združenie robotníkov Slovenska: „Nerobte to, obráti sa to proti vám, porušujete ústavu, porušujete zákony, nerobte to!“ Prešlo tridsať rokov a sme v zaujímavej situácii.

Maroš Leško: On hovoril:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Diskusie a podujatia

Ficova vláda

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie